Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj na videokonferencii prehovoril k africkým lídrom. Väčšina ho ignorovala

Zelenskyj na videokonferencii prehovoril k africkým lídrom. Väčšina ho ignorovala

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Po niekoľkých odkladoch, v najneskoršom možnom termíne a bez prítomnosti médií sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému podarilo prehovoriť pred lídrami krajín Africkej únie (AÚ). Chcel ich v otázke vojny s Ruskom získať na svoju stranu, no nepochodil. Videokonferencie sa zúčastnili len štyria delegáti z viac ako päťdesiatky pozvaných.

Ukrajina žiadala o možnosť prehovoriť k lídrom AÚ od apríla niekoľkokrát, opakovane však bola odmietnutá, upozornil francúzsky denník Le Monde. To podľa francúzskeho denníka jasne ukazuje, ako sa krajina čierneho kontinentu k rusko-ukrajinskému konfliktu stavia. Trvajú na svojej neutralite, pretože sa domnievajú, že je to pre nich najvýhodnejšie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v desaťminútovom prejave hovoril o tom, že Rusko je zodpovedné za výpadky distribúcie ukrajinského obilia az nich prameniaceho rastu cien potravín na svetových trhoch. Z tohto dôvodu teraz podľa neho Afrike hrozí hladomor.

„Afrika je rukojemníkom tých, čo začali vojnu proti nášmu štátu. Neférová cena potravín spôsobená ruskou vojnou je bolestivo cítiť na všetkých kontinentoch,“ povedal Zelenskyj. Hovoril aj o ukrajinskom podiele na mierotvorných misiách v Afrike a spomenul chystané ustanovenie špeciálneho vyslanca Ukrajiny pre Afriku.

Ten by mal mať podľa Zelenského okrem iného za úlohu usporiadať „veľkú ukrajinsko-africkú politickú a ekonomickú konferenciu“. Denník napísal, že Zelenského apel mal v Afrike len malú odozvu.

„Ich nerealistické projekty tu nemajú nijský väčší vplyv,“ citoval francúzsky denník jedného z mála afrických diplomatov, ktorý si prejav ukrajinského prezidenta vypočul naživo. Lídri ďalších siedmich afrických krajín v čase videokonferencie rokovali v Nairobi o budúcnosti regiónu Veľkých afrických jazier.

Sídlo Africkej únie v Nairobi. (Foto: archív)

Krajiny združené v AÚ sa obchodne zameriavajú na Rusko a Čínu a zjavne im ide o to, aby tieto väzby neprerušili zaujatím jednoznačného postoja k aktuálnej vojne v Európe. Senegalský prezident Macky Sall, v súčasnosti predsedajúci únii, sa v júni spolu so šéfom komisie AÚ Moussom Fakihom zúčastnil v Soči konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kritizoval tam západné sankcie.

Príliš ústretovo sa nevyjadruje ani smerom k Ukrajine. „Neviem presne, čo od nás Zelenskyj očakáva, ale našou prioritou zostáva dodávka obilia a hnojív. Nezapájame sa do debát o tom, kto je v práve a kto sa mýli, chceme len prístup k obiliu a hnojivám,“ vyhlásil  prednedávnom Sall v Paríži.

Od Ukrajincov žiada, aby odmínovali prístav v Odese a umožnili tak odtiaľ exportovať obilie, na ktorom je závislá polovica afrických krajín. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však trvá na tom, že za prerušením námorných dodávok nie sú ukrajinské míny, ale ruská invázia, presnejšie obliehanie Odesy a ďalších ukrajinských prístavov ruským námorníctvom.