Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Porošenko sa chce stať lídrom nového Majdanu

Zelenskyj: Porošenko sa chce stať lídrom nového Majdanu

Foto: archív

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil svojho predchodcu z podpory protestov s cieľom prekaziť mierový proces na východe krajiny. Zelenskyj novinárom povedal, že Petro Porošenko „tlačí“ na ľudí, aby protestovali proti stiahnutiu ťažkých zbraní z Donbasu.

Kontaktná skupina pre Ukrajinu sa nedávno dohodla na tzv. Steinmeierovej formule, podľa ktorej zákon o zvláštnom statuse miestnej samosprávy vstupuje do platnosti v určitých oblastiach Donecka a Luhanska v deň volieb. Vzápätí sa na Ukrajine konalo proti tomu niekoľko protestov, pričom na jednom z nich sa zúčastnil aj Porošenko.

Petro Porošenko neuspel v snahe o znovuzvolenie a v kresle hlavy štátu ho po aprílových prezidentských voľbách vystriedal bývalý komik Zelenskyj. Hlasy si získal práve prísľubom, že skončí krvavý konflikt na východe Ukrajiny.

Zelenskyj dúfa, že ho Ukrajinci podporia v úsilí skončiť dlhoročný konflikt. Svojho predchodcu obvinil z toho, že má záujem na pokračovaní vojny. „Porošenko si myslí, že môže byť vodcom iného Majdanu. Jeho rétorika sa mení rovnako ako jeho postavenie. Zabúda však, že už nie je prezidentom,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku a odsune zbraní z týchto oblastí. Porošenko tieto kroky kritizoval ako prílišné ústupky Rusku a obvinil súčasnú vládu, že zradila záujmy štátu. Päťročný konflikt na východe Ukrajiny si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí.