Úvod Z DOMOVA Zelenskyj poslancom NR SR: Pošlite nám lietadlá a vrtuľníky. Fico Zelenskému: Slováci...

Zelenskyj poslancom NR SR: Pošlite nám lietadlá a vrtuľníky. Fico Zelenskému: Slováci nie sú vašimi sluhami

Foto: archív

Volodymyr Zelenskyj prostredníctvom videomosta predniesol prejav pred plénom Národnej rady SR. Na úvod ukrajinského prezidenta privítal predseda parlamentu Boris Kollár a vyjadril podporu Ukrajine.

Počas Zelenského príhovoru boli v sále okrem poslancov prítomní aj členovia vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom. Na balkóne rokovacej sály bol prítomný aj ukrajinský veľvyslanec v SR Jurij Muška.

Po začiatku príhovoru zo sály na protest odišli nezaradení poslanci z ĽSNS a hnutia Republika. Ešte predtým plánum opustila časť poslancov Smeru-SD vrátane predsedu strany Roberta Fica.

Zelenskyj sa Slovensku poďakoval za solidaritu a pomoc, ktorú poskytuje Ukrajine. „Bolo by dobré, aby sa to od vás naučili aj iné krajiny Európy a sveta,“ dodal. „Prvý a hlavný nástroj, aby sme Rusov premohli, sú zbrane. Ukrajinci si budú pamätať, ako ste nám poskytli to, čo sme naozaj potrebovali,” pokračoval.

Vzápätí navrhol, aby pomoc zo Slovenska by mala pokračovať v podobe dodávok vojenských lietadiel a vrtuľníkov. Spomenul tiež energetické sankcie proti Rusku a vyzval  slovenské politické vedenie na ich zavedenie. Máme to urobiť napriek tomu, že otázka náhrady za ruskú ropu a plyn je pre nás ťažká.

„Treba odmietnuť ropu, pretože je to otázka slobody, tá sloboda má takú cenu,“ dodal s tým, že by sme nemali byť takí politicky závislí ani od ruského plynu. Rusko sa podľa ukrajinského prezidenta pokúša vydierať EÚ.

„Mali by sme vydieraniam odpovedať väčšou integráciou a spoločným bránením našich hodnôt,” vyhlásil. „Chceme napredovať do EÚ a byť spojencami. Po viac ako dvoch mesiacoch vojny Ukrajinci spolu s ich priateľmi tu a v celej Európe dosiahli, že Rusko nebude môcť zopakovať rok 1968 a rozšíriť tyraniu,“ povedal slovenským poslancom.

Robert Fico cez sociálnu sieť Zelenskému odkázal, že Slováci nie sú jeho sluhami. Ak by bol Smer vo vláde, ukrajinským utečencom by pomohol, ale z pomoci by vylúčil špekulantov na Porsche, bývajúcich v najluxusnejších slovenských hoteloch za stovky eur za noc.

“Tiež by sme neposielali na Ukrajinu zbrane, robili by sme všetko pre mierové riešenie, nie pre predlžovanie vojny. “Slovensko nemá s vojnou, ktorú Ukrajina vedie v záujme USA, nič spoločné. Rusko nie je a nemôže byť náš smrteľný nepriateľ. My nechceme nijakého nepriateľa,” zdôraznil vo svojom statuse Fico.