Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj sa u izraelského expremiéra Bennetta ubezpečoval, či ho Putin nenechá zabiť

Zelenskyj sa u izraelského expremiéra Bennetta ubezpečoval, či ho Putin nenechá zabiť

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin na začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine mal povedať vtedajšiemu izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nedá zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Bennett stál na čele izraelskej vlády od polovice roka 2021 do konca júna 2022.

V prvých týždňoch konfliktu sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi obomi stranami konfliktu. V rámci tohto úsilia vlani v marci navštívil Moskvu, kde sa ako jeden z mála západných lídrov stretol s Putinom.

Vo videointerview s novinárom Hanochom Daumom, publikovanom na Bennettovom vlastnom kanáli na YouTube, izraelský expremiér okrem iného povedal: „Vedel som, že Zelenskyj sa ukrýva v bunkri. „Opýtal som sa Putina: ‘Máte v pláne nechať zabiť Zelenského?’ Odpovedal, že to nemá v úmysle,“ uviedol Bennett s tým, že po opakovanej otázke mu to ruský prezident prisľúbil.

Bennett vtedy podľa neho okamžite po stretnutí s Putinom zatelefonoval Zelenskému, aby ho o Putinovom prísľube informoval. „Ste si tým istý?“ spýtal sa ho ukrajinský prezident a Bennett mu odpovedal „Na sto percent vás nezabije!“ Podľa Bennetta si Zelenskyj o dve hodiny neskôr vo svojej kancelárii urobil selfie, ku ktorému na sociálnej sieti napísal “Nebojím sa!”.

Izraelský premiér vtedy vo svojom úsilí o skončenie vojny neuspel. Ako však dodal, dosiahol to, že Putin stiahol požiadavku odzbrojenia Kyjeva, za čo Zelenskyj sľúbil, že Ukrajina nevstúpi do NATO.

Bennettova vládna koalícia sa rozpadla v lete 2022, po čom odišiel z politiky. Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu takisto vyjadril ochotu prevziať úlohu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou, ak by ho o to požiadali Moskva, Kyjev aj Washington.