Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Sankcie proti Rusku sú nevyhnutné na udržanie svetového poriadku

Zelenskyj: Sankcie proti Rusku sú nevyhnutné na udržanie svetového poriadku

Foto: archív

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Západ pred zrušením sankcií voči Rusku. Urobil tak v čase, keď sa Francúzsko usiluje o zmierenie s Kremľom, píše agentúra AFP. Zelenskyj 16. zasadnutí strategického fóra YES (Yalta European Strategy) v Kyjeve upozornil na to, že niektorí západní partneri Ukrajiny zvažujú zrušenie sankcií proti Rusku.

„Občas uvažujú nad zrušením sankcií. Vy prichádzate na sankciách o peniaze? Skutočne? To ma mrzí, ale my prichádzame o ľudí,“ uviedol Zelenskyj s odkazom na opätovné pričlenenie Krymu k Rusku a konflikt na východnej Ukrajine.

„Vo svojej podstate sú sankcie daňou, ktorá je nevyhnutná na udržanie svetového poriadku. Daň za mier, dalo by sa povedať. A ako viete, v civilizovanom svete je normálne platiť dane,“ uviedol ukrajinský prezident. „Sankcie by mali zostať v platnosti, až kým nebude na východe Ukrajiny obnovený mier,“ dodal.

Ako uviedla agentúra Reuters, Zelenskyj by sa mal ešte v septembri stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Tento mesiac by sa mali zároveň konať aj mierové rokovania predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom skončiť konflikt na Ukrajine.

Rozhovory predstaviteľov Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska o konflikte v Donbase dostali názov normandský formát, pretože ich prvá schôdzka sa konala v júni 2014 pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.