Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Som šokovaný nedostatkom podpory Ukrajiny zo strany Izraela

Zelenskyj: Som šokovaný nedostatkom podpory Ukrajiny zo strany Izraela

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval Izrael, keď v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu TV5 Monde vyhlásil, že je šokovaný nedostatkom podpory Ukrajiny zo strany židovského štátu. Informoval o tom denník The Jerusalem Post.

„Nerozumiem, prečo nám nemôžu dodať protilietadlové strely. Izrael nám nedal nič. Nič. Nula,“ podotkol Zelenskyj. „Neobviňujem lídrov, uvádzam fakty. Viedli sa rokovania. Vidno tu vplyv Ruska na Izrael. Chápem, že Izraelčania potrebujú chrániť svoju krajinu, ale podľa mojich spravodajských informácií naďalej vyvážajú zbrane do iných krajín,“ uviedol ukrajinský prezident.

The Jerusalem Post pripomína, že nejde o prvý prípad, keď sa Zelenskyj sťažoval na Izrael. Počas svojho júnového prejavu pred študentmi a vyučujúcimi na Hebrejskej univerzite povedal: „Som vďačný za vyvesenie ukrajinských vlajok na uliciach a za všetky slová podpory, ale radi by sme dostali podporu aj od vašej vlády.“

„Opakovane vzniká otázka, prečo od vás nemôžeme dostať zbrane a prečo Izrael neuvalil na Rusko seriózne sankcie? Prečo nevyvíja tlak? Tieto otázky si musíte zodpovedať a potom s touto odpoveďou žiť,“ uviedol Zelenskyj v marci počas videoprejavu pred členmi izraelského Knesetu.

Ukrajinský veľvyslanec v Izraeli Jevhen Korničuk kritizoval izraelského ministra financií Avigdora Liebermana za jeho neutrálny postoj proti vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, o ktorom hovoril v rozhovore pre server Newsru.

Izraelský minister v rozhovore priamo neodsúdil činy Ruska na Ukrajine. „Som šokovaný ľahostajnosťou pána Liebermana k zločinom, ktoré ukrajinský ľud zažíva zo strany Rusov,“ uviedol ukrajinský ambasádor v Izraeli.