Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj telefonoval s Macronom. Francúzsky prezident  prisľúbil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine

Zelenskyj telefonoval s Macronom. Francúzsky prezident  prisľúbil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o novom balíku pomoci pre ukrajinskú armádu. Macron v rozhovore zopakoval svoj záväzok poskytnúť Ukrajine „všetku potrebnú pomoc s cieľom obnoviť jej zvrchovanosť a územnú celistvosť“. Informovali o tom zahraničné spravodajské agentúry.

Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videopríhovore označil za „veľmi dôležité, aby Rusko dostávalo stále silnejšie signály, že svet neodpustí nijaký z jeho teroristických činov“. Vyzdvihol, že mnoho globálnych aktérov je absolútne zásadových v presadzovaní sankčného režimu proti Rusku za teror, ktorá pácha na Ukrajine.

Zelenskyj sa v príhovore poďakoval „každému jednému človeku na svete, ktorý pomáha posilňovať izoláciu“ Ruska a jeho vedenia a zastaviť im akékoľvek dodávky zbraní a ich komponentov. Ukrajinský líder sa okrem toho poďakoval spojencom za dodávky zbraní, vyčlenenie finančnej i inej pomoci na podporu Ukrajiny vo vojenskom konflikte.

Zelenskyj sa osobitne zmienil o Dánsku, ktorému sa poďakoval za dodané húfnice, Slovinsku za obrnené vozidlá, Španielsku za tanky a Nemecku za plánovanú dodávku ďalších obrnených vozidiel a granátov.

Vyjadril aj vďaku Holandsku a jeho parlamentu za rozhodnutie vycvičiť ukrajinských vojakov na vyspelých západných systémoch, ako aj za ochotu Talianska pomôcť Ukrajine pri povojnovej obnove.

Ocenil tiež Chorvátsko za pomoc pri liečbe zranených ukrajinských vojakov. Zelenskyj sa v najnovšom príhovore poďakoval aj USA za balík finančnej pomoci v objeme 1,25 miliardy dolárov na podporu ukrajinského rozpočtu.