Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj tvrdí, že pred Putinom sa Biden mal stretnúť s ním

Zelenskyj tvrdí, že pred Putinom sa Biden mal stretnúť s ním

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina v súvislosti s vojnou v Donbase „každý deň“ dokazuje, že je pripravená vstúpiť do NATO. Zároveň vyjadril presvedčenie, že americký prezident Joe Biden sa s ním mal stretnúť skôr, než absolvuje samit so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

„Bojujeme vo vojne. To je dôkazom toho, že sme pripravení na vstup do NATO. Každý deň dokazujeme, že sme pripravení byť v tejto aliancii viac ako väčšina krajín EÚ,“ uviedol Zelenskyj v rozhovore pre viaceré zahraničné tlačové agentúry.

Zároveň obvinil ruskú stranu zo zámerného zdržiavania jeho stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorom chce Zelenskyj hovoriť o ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny. Biden začiatkom júna opätovne podporil územnú celistvosť Ukrajiny a Zelenského pozval na návštevu Bieleho domu, ktorá by sa mala uskutočniť v júli.

Volodymyr Zelenskyj podľa vlastných slov neočakáva, že samit Biden-Putin prinesie konkrétne riešenie konfliktu v Donbase. „Nie je možné rozhodnúť za Ukrajinu,“ povedal na margo tohto stretnutia.

Ukrajinskí vojaci bojujú proti proruským separatistom na východe krajiny od roku 2014. Boje tam vypukli krátko po tom, čo Rusko na základe referenda opätovne pričlenilo k svojmu územiu ukrajinský polostrov Krym. Vojna na Ukrajine si vyžiadala už viac ako 13.000 obetí.