Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj udelil Naďovi Rad Jaroslava Múdreho

Zelenskyj udelil Naďovi Rad Jaroslava Múdreho

Jaroslav Naď a Volodymyr Zelenskyj. (Reprofoto: archív)

Minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď si počas svojej oficiálnej návštevy na Ukrajine prevzal od tamojšieho prezidenta Volodymyra Zelenského Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa.

Týmto vyznamenaním sa oceňujú predstavitelia iných štátov za mimoriadne služby pre ukrajinský národ a na znak toho, že si ich krajiny váži, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Som nesmierne poctený a úprimne si vážim ocenenie prezidenta Zelenského, ktoré mi odovzdal v Kyjeve. Rad Jaroslava Múdreho mi bude navždy pripomínať všetky náročné rozhodnutia, ktoré sú doma politicky zneužívané, no na Ukrajine zachraňujú životy,“ povedal minister Naď.

„Toto ocenenie mi bude pripomínať všetkých vojakov a civilistov, ktorí stoja za bezpečnou prepravou životne dôležitého materiálu. Budem v ňom vždy vidieť vďaku Ukrajincov, s ktorými som sa mohol osobne stretnúť a vyjadriť našu solidaritu. A bude mi hovoriť, že úprimné odhodlanie, viera a spoločný záujem s dobrým úmyslom sú silnejšie než akékoľvek koncentrované zlo,“ dodal Naď.

Minister obrany Jaroslav Naď, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer a minister hospodárstva Karol Hirmanom navštívili ukrajinskú metropolu Kyjev. Cieľom ich pracovnej cesty bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska.

V jej rámci SR poskytne Ukrajine tzv. zimný balík pomoci v hodnote približne 800.000 eur, odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur, balistické vesty v hodnote 1,2 milióna eur a ďalšiu vojenskú pomoc za približne 6,3 milióna eur.