Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Ukrajina sa musí stať najslobodnejšou, najmodernejšou a najbezpečnejšou krajinou v Európe

Zelenskyj: Ukrajina sa musí stať najslobodnejšou, najmodernejšou a najbezpečnejšou krajinou v Európe

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na to, aby sa s obnovou zničenej infraštruktúry jeho krajiny nečakalo na koniec vojny. Mnohé je potrebné urobiť bezodkladne, zdôraznil v pravidelnom večernom videopríhovore.

Zelenskyj poukázal na to, že v oblastiach, ktoré po obsadení ruskými jednotkami znovu ovládli ukrajinské sily, boli zničené desaťtisíce domov. Je tiež potrebné už teraz začať prípravy na zimu, okrem iného z hľadiska zaistenia bezpečného zásobovania energiami.

Veľké časti ukrajinského hospodárstva sú v dôsledku bojov ochromené a tisíce podnikov zastavili prevádzku, uviedol Zelenskyj v príhovore. Pri obnove Ukrajiny by však podľa neho malo ísť o viac, než len opätovné postavenie zničených múrov.

„Ukrajina sa musí stať najslobodnejšou, najmodernejšou a najbezpečnejšou krajinou v Európe,“ vyhlásil. K priebehu bojov na východe krajiny, kde museli ukrajinskí vojaci opustiť mesto Lysyčansk a ruské sily tak úplne ovládli Luhanskú oblasť, sa Zelenskyj vyjadril iba stručne.

Povedal, že ukrajinská armáda každý deň spôsobuje ruským jednotkám straty, a dodal: „Musíme ich zlomiť.“ To si podľa jeho slov vyžiada čas a „nadľudské úsilie“, alternatíva však neexistuje, ak má mať Ukrajina zabezpečenú budúcnosť. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ vyhlásil, že na obnovu Ukrajiny bude potrebných najmenej 750 miliárd dolárov.