Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Ukrajina sa nevzdá méty vstúpiť do aliancie

Zelenskyj: Ukrajina sa nevzdá méty vstúpiť do aliancie

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina sa nechystá vzdať svojej méty – vstupu do Severoatlantickej aliancie. „Nevyslali sme nijaký signál, že členstvo v NATO nie je naším cieľom..

Myslím si, že by sme mali pokračovať na ceste, ktorú sme si vybrali. Členstvo v NATO by zaistilo našu bezpečnosť a teritoriálnu integritu,“ uviedol Zelenskyj s tým, že nevie, kedy sa táto „cesta“ pre Ukrajinu skončí.

Ukrajinský prezident tieto slová vyriekol na spoločnom mediálnom brífingu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, pričom tiež uviedol, že Ukrajina sa spolieha na podporu Nemecka v otázkach týkajúcich sa svojho plného členstva v Európskej únii.

Ukrajinský prezident tiež médiá informoval o tom, že so Scholzom hovorili aj o plynovode Nord Stream 2, pričom uviedol, že medzi Ukrajinou a Nemeckom v tejto súvislosti existujú isté „nezhody“.

„Hovorili sme o bezpečnostných rizikách spojených s Nord Streamom 2. Naša pozícia sa nezmenila. Nord Stream 2 v súčasnosti vnímame výlučne cez prizmu energetickej a bezpečnostnej hrozby pre nás i región,“ uviedol Zelenskyj, ktorý tento plynovod označil za „geopolitickú zbraň“.