Úvod Politika Zelenskyj v Bruseli vyzval EÚ na zosilnenie sankcií proti Rusku

Zelenskyj v Bruseli vyzval EÚ na zosilnenie sankcií proti Rusku

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Európsku úniu na zosilnenie sankcií proti Rusku v čase pokračujúceho napätia v Donbase na východe Ukrajiny. Nový ukrajinský prezident Zelenskyj to povedal po rokovaní s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, ktoré mal v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy po nástupe do úradu v sídle Európskej únie a Severoatlantickej aliancie v Bruseli, píše agentúra AP.

Zelenskyj sa taktiež poďakoval eurobloku za jeho „neochvejnú podporu“ a vyzval na „posilnenie sankcií na dosiahnutie mieru na Ukrajine“. Tusk uviedol, že tým, že si Zelenskyj za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty vo funkcii prezidenta Ukrajiny zvolil sídlo EÚ a NATO, vysiela „silný a dôležitý signál“. Dodal, že EÚ je naďalej odhodlaná podporovať nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Nový ukrajinský prezident rokoval v Bruseli aj so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou. Zelenskyj absolvoval v Bruseli stretnutia s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom i poľským prezidentom Andrzejom Dudom.