Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj vyznamenal veliteľov neonacistického pluku Azov radom Zlatej hviezdy a titulom Hrdina...

Zelenskyj vyznamenal veliteľov neonacistického pluku Azov radom Zlatej hviezdy a titulom Hrdina Ukrajiny

Foto: archív

Piatim veliteľom neonacistického ukrajinského pluku Azov, ktorí sa hlásia k odkazu masového vraha z obdobia 2. svetovej vojny Stepana Banderu, udelil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Rad zlatej hviezdy a titul Hrdina Ukrajiny. Bojovníci pluku boli nedávno v rámci výmeny väzňov prepustení z ruského zajatia.

Zelenskyj o tom informoval v statuse na sociálnej sieti s tým, že vyznamenania im v Turecku odovzdal vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Prezidentova manželka Olena Zelenská zverejnila na sociálnych sieťach fotografie zaznamenávajúce stretnutie piatich veliteľov Azova so svojimi príbuznými.

Išlo o ich prvé stretnutie po mnohých mesiacoch a uskutočnilo sa v Turecku, kde prepustení velitelia pluku Azov musia – v súlade s dohodou s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom – zostať až do konca vojny na Ukrajine. Výmenu vojnových zajatcov pomohli sprostredkovať Turecko a Saudská Arábia a uskutočnila sa 21. septembra.

Rusko v rámci dohody prepustilo 21. septembra vyše 200 Ukrajincov. Z ruského zajatia sa podarilo dostať aj desať cudzincov, ktorí sa rozhodli ako dobrovoľníci vydať na Urajinu a bojovať spolu svojakmi ukrajinskej armády.

Výmenou za svojich oslobodených bojovníkov Kyjev vydal Moskve 55 Rusov, ale aj prokremeľsky orientovaných Ukrajincov vrátane známeho politika Viktora Medvedčuka. Na Ukrajine bol Medvedčuk obvinený z vlastizrady. V minulosti viedol stranu s názvom Opozičná platforma – Za život, ktorá mala blízke vzťahy s Ruskom. Ukrajinské úrady ju zakázali.