Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj žiadal štáty NATO o jedno percento ich tankov a lietadiel. Nepochodil

Zelenskyj žiadal štáty NATO o jedno percento ich tankov a lietadiel. Nepochodil

Foto: archív

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videopríhovore k lídrom Severoatlantickej aliancie požiadal členské štáty organizácie NATO o poskytnutie jedného percenta ich tankov a bojových lietadiel.

Zelenskyj sa prostredníctvom videokonferencie spojil so šéfmi vlád a štátov vojenského paktu, ktorí sa zišli na mimoriadnom samite zvolanom z dôvodu vojny na Ukrajine. Ukrajinský prezident požiadal lídrov NATO o prísľub, že vyčlenia pre ukrajinskú stranu jedno percento svojej výzbroje, najmä tankov a bojových lietadiel.

„Ukrajinská armáda už mesiac vzdoruje. Za nerovnakých podmienok. A to isté opakujem už celý mesiac. Aby Ukrajina mohla chrániť svojich ľudí a mestá, potrebuje vojenskú pomoc – bez obmedzení,“ povedal Zelenskyj.

Zelenskyj skonkretizoval, že spojenci majú k dispozícii najmenej 20.000 tankov. „Ukrajina žiada percento, jedno percento zo všetkých vašich tankov. Dajte nám ich alebo nám ich predajte. Zatiaľ nemáme jasnú odpoveď… Najhoršie vo vojne je nemať jasné odpovede na žiadosti o pomoc,“ posťažoval sa pred lídrami paktu.

Čo sa týka bojových lietadiel, Zelenskyj priznal, že NATO Ukrajinu sklamalo. „Ukrajina sa na vás obrátila so žiadosťou o lietadlá. Aby sme nestrácali toľko ľudí. Máte tisíce stíhačiek. Ale zatiaľ sme nedostali ani jednu,“ vyčítal lídrom prezident a zdôraznil, že takéto dodávky priamo závisia od politických rozhodnutí NATO na najvyššej úrovni.

Vo svojom príhovore Zelenskyj zopakoval, že Ukrajina nemá silné protiraketové zbrane, má oveľa menej lietadiel než Rusko a preto má útočník výhodu v oblasti letectva, čo sa podľa jeho slov rovná zbraniam hromadného ničenia. Dodal, že dôsledky tohto stavu vidieť na počte zabitých ľudí a zničených ukrajinských miest.

Spojené štáty napriek Zelenského výzve odmietajú dodať Ukrajine bojové lietadlá, čo zdôvodňujú tým, že ruský prezident Vladimir Putin by to mohol vnímať ako eskaláciu napätia zo strany USA.