Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelený extrémizmus holandskej vlády vyvolal protesty farmárov. Hovoria o likvidácii poľnohospodárstva

Zelený extrémizmus holandskej vlády vyvolal protesty farmárov. Hovoria o likvidácii poľnohospodárstva

Foto: archív

Likvidácia holandského poľnohospodárstva sa začala. Tvrdia to nespokojní farmári, ktorí protestujú proti nekompromisným plánom vlády premiéra Marka Rutteho na zníženie emisií. „Plán pre dusík“ žiada do roku 2030 zlikvidovať až 30 percent hovädzieho dobytka, v niektorých oblastiach chce chov zvierat vláda úplne zakázať.

To všetko sa deje z dôvodu hnojenia a tomu, že kravy vylučujú plyny, ktoré majú prispievat k otepľovaniu planéty. Holandsko je pritom druhým najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete a rozhodnutie vlády by bolo pre celé odvetvie obrovským úderom.

Podľa nového návrhu týkajúceho sa environmentálnych regulácii je potrebné v chránených oblastiach znížiť emisie o približne 70 percent. Holandská vláda odhaduje, že toto opatrenie by mohlo viesť k zatvoreniu približne 30 percent holandských fariem zameraných na chov zvierat vzhľadom na kľúčovú rolu, ktorú poľnohospodárstvo zohráva v produkcii emisii dusíka.

Farmári, ktorí sa podľa zámerov vlády majú rekvalifikovať, sa radikálnym ekologickým opatreniam vlády odmietajú podriadiť. Desiatky tisíc z nich protestujú, blokujú ulice, pália slamu a žiadajú zrušenie vládnych plánov.

Polícia proti nim tvrdo zasahuje. Holandskí poľnohospodári použili traktory a nákladné autá na blokádu distribučných centier supermarketov, ako aj terminálu najväčšieho letiska Schiphol.

Foto: archív

Mark van den Oever, ktorý je lídrom protestnej skupiny Farmárska obranná sila, uviedol, že vládna politika je neprijateľná. „Opatrenia zašli príliš ďaleko. Technické riešenia jednoducho nie sú možné v zónach v prírodných rezerváciách a v ich okolí. Takže celé oblasti budú úplne očistené od fariem. Moji stúpenci sú tým veľmi znepokojení. Sú zahnaní do kúta“.

Premiér Rutte doteraz odmietal s farmármi komunikovať. Zmena prišla počas víkendu, keď vláda vymenovala sprostredkovateľa Johana Remkesa, ktorý má viesť rozhovory medzi organizáciami poľnohospodárov a úradníkmi. Rutte však vylúčil rokovania s farmármi zodpovednými za radikálne protesty.

Farmári premiérovi odkázali, že vymenovanie Remkesa, ktorý je zástancom extrémnej zelenej politiky, za vládneho sprostredkovateľa, považujú za zlý vtip. Poľnohospodárska lobistická skupina LTO, považovaná za najvplyvnejšiu, označila Remkesa za odborníka a uviedla, že je otvorená rokovaniam s ním. Začiatok rokovaní je naplánovaný na druhú polovicu augusta.

​Zatiaľ čo podľa nedávno zverejneného prieskumu farmárov podporuje 45 percent opýtaných Holanďanov, vláda je k protestom hluchá a tvrdí, že nekompromisne bojuje proti otepľovanú planéty. „Plán pre dusík“ minulý týždeň napriek mohutným protestom schválil aj parlament.

Foto: archív