Úvod Z DOMOVA Železiarne Podbrezová budú mať najväčšiu strešnú slnečnú elektráreň na Slovensku

Železiarne Podbrezová budú mať najväčšiu strešnú slnečnú elektráreň na Slovensku

Vizualizácia: Železiarne Podbrezová

Železiarne Podbrezová spustili výstavbu najväčšej strešnej slnečnej elektrárne na Slovensku. Bude stáť skoro 3 milióny eur a za rok vyrobí 3 750 megawatthodín elektrickej energie. Nová fotovoltaická elektráreň na strechách fabriky bude stáť približne 3 milióny eur.

Spoločnosť Tesla Blue Planet už začiatkom septembra informovala, že na strechách železiarnenského komplexu nainštaluje 6 791 fotovol­taických panelov, pričom celú investíciu zaplatí samotná firma. Ročne podľa firmy premení slnečnú energiu na 3.750 megawatthodín elektrickej energie.

Najväčšia horehronská fabrika tak ušetrí na nákupe drahej elektriny na trhoch. Prípravné práce sa už začali a prvá fáza projektu by mala skončiť do konca roka. Koľko percent spotreby pokryje nová elektráreň, nie je známe. Vo vedení fabriky stoja podnikatelia na čele so známym priemyselníkom a šéfom Klubu 500 Vladimírom Sotákom.

„V ďalších fázach budú fotovoltické panely inštalované na strechách mechanickej dielne a skladu zásobovania, čím sa ročná výroba elektrickej energie navýši,“ uviedol portál Podbrezovan. Ako ďalej dodáva, čistá energia zo slnka ušetrí až 432 ton oxidu uhličitého, čo je ekvivalent viac ako 19-tisíc vysadených mladých stromov.