Úvod Politika Zeman a Drahoš sa stretli v prvej televíznej debate

Zeman a Drahoš sa stretli v prvej televíznej debate

Foto: archív

Úradujúci český prezident Miloš Zeman v prvej priamej debate so svojím protikandidátom na post prezidenta Jiřím Drahošom na obrazovkách televízie Prima oznámil, že počas februára vymenuje šéfa hnutia ANO Andreja Babiša za premiéra, pričom predtým ho poverí rokovaním o zostavovaní vlády.

Jiří Drahoš sa k téme zostavenia vlády vyjadril ako prvý. „Ja by som dal príležitosť víťazovi volieb,“ uviedol a dodal: „Premiér nie je volená funkcia, ale menovaná, a to je veľký rozdiel. Víťaz volieb nemá automaticky nárok na premiéra. Neviem si predstaviť, že by premiérom bol trestne stíhaný človek.“

Miloš Zeman na začiatku so svojím súperom súhlasil a povedal, že by rovnako uprednostnil víťaza volieb. Spresnil však: „Ten sa volá Andrej Babiš. Pokiaľ to neviete vy, každý z nás sledoval iné voľby… platí prezumpcia neviny, je víťazom a ľudia k víťazovi majú mať úctu a rešpekt a nemajú mu závidieť. Zajtra Andreja Babiša poverím rokovaním o zostavením vlády a v priebehu februára ho vymenujem za premiéra,“ vyhlásil.

Úradujúci prezident sa následne vyjadril, že sa na stretnutie tešil a povedal aj prečo. „Doposiaľ som o pánovi Drahošovi prakticky nehovoril. Na druhej strane som sa dozvedel, že pán Drahoš o mne na stretnutiach hovorí veľa,“ uviedol a dodal: „Preto som dospel k záveru, že sa do mňa nešťastne zamiloval.“ Následne vyzval svojho protikandidáta, aby mu dal svoj hlas.

Bývalý šéf Akadémie vied ČR sa vraj na stretnutie rovnako tešil a uviedol, že mu Zeman v debatách, ktorých sa zúčastnil ešte pred prvým kolom, chýbal. Vyjadril tiež vďačnosť, že súčasný prezident jeho pozvanie do debát nakoniec prijal, a pripomenul Zemanove slová, že debaty by mali byť dve, pretože tretia a štvrtá by boli nudné.

Zeman s Drahošom zabojujú o post hlavy štátu ČR v druhom kole prezidentských volieb 26. a 27. januára. Dovtedy sa ešte zúčastnia predvolebnej diskusie v Českej televízii, a to vo štvrtok 25. januára.