Úvod Politika Zeman: Maďarsko je obranca európskej kultúry

Zeman: Maďarsko je obranca európskej kultúry

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman sa v Budapešti stretol so svojím maďarským náprotivkom Jánosom Áderom. Hlavy štátov po spoločnom rokovaní uviedli, že hovorili napríklad o spolupráci v oblasti automobilovej výroby. Áder pripomenul, že Česká republika je šiestym najvýznamnejším obchodným partnerom Maďarska a Česi sú dôležití aj pre maďarský cestovný ruch. Minulý rok ich do krajiny prišlo takmer 300-tisíc.

Zaoberali sa aj témami boja proti ilegálnej migrácii a terorizmu či prehlbovaním spolupráce v rámci Vyšehradskej štvorky. Zeman označil Maďarsko za obrancu európskej kultúry v migračnej kríze a utečeneckú vlnu posledných rokov prirovnal k invázii Osmanskej ríše do juhovýchodnej a strednej Európy, ktorú zastavila až bitka pri Viedni.

Prezidenti spomenuli aj nevyhnutnosť reformovať Európsku úniu. Podľa Zemana by sa napríklad EÚ nemala hrať na európsku vládu a mala by byť len „obslužným aparátom“. O využívaní zdrojov z rozpočtu EÚ by mali podľa neho rozhodovať národné štáty a v oblasti migrácie by sa mala posilniť ochrana vonkajších hraníc.

Miloš Zeman sa stretol aj s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom a predsedom parlamentu Lászlóom Kövérom. S Orbánom rokoval o prehĺbení spolupráce v rámci V4. Ide najmä o hospodárstvo, a to jadrovú energetiku a cestovný ruch.