Úvod Politika Zeman: Nová studená vojna je nesmierna chyba

Zeman: Nová studená vojna je nesmierna chyba

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman označil za „úplných idiotov“ politikov, európskych alebo českých, ktorí ho považujú za agenta ruského prezidenta Vladimira Putina. „Viete o tom, že som nielen ruský agent? Ja som takisto čínsky agent. Agent Izraela. Ale v podstate som len agent Českej republiky. A to tí politici dobre vedia, ale v rámci politického boja to tvrdia.

Ak by som bol proamerický, iná časť politického spektra by tvrdila, že som agent Spojených štátov. Na tomto svete vás vždy budú obviňovať, že ste niečí agent,“ vyhlásil v rozhovore, ktorý zverejnila ruská agentúra RIA Novosti. Dodal, že by si želal byť agentom San Marina alebo Andorry, Monaka či Vatikánu a ďalších malých štátov, ale nepodarilo sa mu to.

K výročiu konca 2. svetovej vojny a spochybňovaniu úlohy Sovietskeho zväzu v porážke nacizmu Zeman pripomenul slová filozofa Georgea Santayanu, že ten, kto zabudne na svoju minulosť, je odsúdený ju znovu prežiť: „Znamená to, že ak zabúdame na závery 2. svetovej vojny, možno sa vraciame k studenej vojne. Ale nová studená vojna je nesmierna chyba. Nehovoriac ani o riziku novej svetovej vojny.“

Európskej únii podľa neho chýba silný vodca: „Osobne nemám nič proti Jeanovi-Claudeovi Junckerovi. Poznám ho viac ako 20 rokov. Býval vynikajúcim premiérom Luxemburska. Ale čo robiť v EÚ, kde bolo 28 a teraz zostáva 27 rôznych hlasov a nie je človek, ktorý by ich bol schopný zjednotiť? Na druhej strane Amerika, Rusko a Čína majú silných vodcov.“

Napriek svojej povesti stúpenca vstupu Česka do eurozóny si nemyslí, že by Česko prijalo euro ešte počas jeho pôsobenia ako prezidenta. Najprv totiž treba napraviť „jednu chybu“ – a to, že daňoví poplatníci prispievajú tým, komu ekonomika funguje zle. Konkrétne českí občania platia Grékom.

„Ak toto zmeníme, nebudem proti prijatiu eura. Ale na druhej strane som proti tomu, aby sme pomáhali tým štátom, ktorých vlády nie sú schopné dobre zvládať svoju vlastnú ekonomiku,“ dodal.

K prípadnej účasti ruských firiem na výstavbe nových blokov v Dukovanoch Zeman povedal, že podmienky sú rovnaké pre všetkých záujemcov (RIA Novosti pripomenula, že medzi šesticou záujemcov je aj ruský Rosatom), teda cena, technické podmienky a účasť českých firiem.

Konflikt na východe Ukrajiny, ktorý Kyjev vníma ako agresiu Ruska, znovu označil za občiansku vojnu. O výsledku prezidentských volieb na Ukrajine zažartoval, že si nie je celkom istý, či má nový prezident úplnú predstavu o tom, čo ho čaká. „To je žart. Ale je to človek, ktorý sa musí oboznámiť so situáciou … Mimochodom, pozval som ho do Česka. Ak sa mu podarí skončiť občiansku vojnu na Ukrajine, bude to hrdina,“ vyhlásil Zeman na adresu Volodymyra Zelenského.

Foto: archív