Úvod ZO ZAHRANIČIA Zeman o kauze Vrbětice: Počkajme bez hystérie a špekulácií

Zeman o kauze Vrbětice: Počkajme bez hystérie a špekulácií

Miloš Zeman. (Foto: archív)

Český prezident Miloš Zeman je presvedčený, že v kauze Vrbětice je potrebné postupovať rozvážne. Ak sa však ukáže, že do výbuchu muničných skladov boli zapletení agenti ruskej rozviedky, malo by za to Rusko zaplatiť. Uviedol to v mimoriadnom prejave.

Zeman považuje za nevyhnutné, aby sa prípad, ktorý viedol k diplomatickej roztržke medzi Prahou a Moskvou, riadne prešetril a aby sa zapojenie ruských agentov do výbuchu v moravských Vrběticiach neďaleko slovenskej hranice v roku 2014 buď potvrdilo, alebo vyvrátilo.

„Či je toto podozrenie oprávnené a v takom prípade, hoci podporujem korektné vzťahy so všetkými významnými krajinami, je potrebné, aby Ruská federácia za tento prípadný teroristický čin zaplatila – napríklad neúčasťou Rosatomu na tendri na Dukovany,“ povedal Zeman.

Český prezident dúfa, že v kauze vyjde pravda najavo. Ak sa však ukáže, že ruskí agenti vo výbuchoch nefigurovali, bude to znamenať, že išlo o spravodajskú hru, ktorá môže mať vážne dôsledky pre českú politiku. „Počkajme teda bez hystérie a špekulácií na výsledky vyšetrovania a až potom sa rozhodneme.“

Zeman konštatoval, že podľa správy českej Bezpečnostnej informačnej služby neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by inkriminovaní agenti boli vo vrbětickom areáli. Z toho však nevyplýva, že podozrenie nie je vážne a že do areálu neprenikli, zdôraznil.

Pripomenul, že existujú dve verzie – podľa pôvodnej vyvolala výbuch neodborná manipulácia s výbušným materiálom a podľa druhej išlo o akciu zahraničnej rozviedky. Zároveň vyjadril podporu českej polícii a prokuratúre s tým, že majú jeho plnú dôveru pri objasňovaní prípadu, do ktorého by podľa neho mali nasadiť „plnú kapacitu“.