Úvod Politika Zeman: V Česku sa vyrábal a testoval novičok

Zeman: V Česku sa vyrábal a testoval novičok

Foto: archív

V Českej republike sa v malom množstve vyrábal a testoval jed novičok, pričom po testovaní bol zničený. Tvrdí to prezident Miloš Zeman, vychádzajúc zo správy vojenského spravodajstva. V tej sa uvádza, že vo Vojenskom výskumnom ústave v Brne bol v novembri minulého roku testovaný nervovoparalytický jed označovaný ako A230.

Česká armádna tajná služba túto látku podľa prezidenta explicitne označila ako novičok. Civilná Bezpečnostná informačná služba (BIS), odborníci na atómovú bezpečnosť či armád však tvrdia, že novičok, ktorým boli otrávení Skripaľovci, je až jed s označením A234. Po preštudovaní správ oboch tajných služieb sa prezident priklonil k názoru vojenských spravodajcov.

Foto: archív

„Záver je, že u nás bol vyrábaný a testovaný novičok, aj keď v malom množstve, a potom zničený… Je pokrytecké predstierať, že to tak nebolo,“ usudzuje český prezident. Zemanovi neprekáža, že sa tak dialo, naopak – za pokrytecké považuje predstierať, že sa nič také nestalo.

Novičokom údajne otrávili v Británii dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Rusko označilo za možnú krajinu pôvodu nervového jedu aj Česko. Miloš Zeman najprv tvrdenia odmietol, potom však poveril bezpečnostné služby pátraním, či sa táto látka v Českej republike skutočne nevyrábala alebo neskladovala.

Riaditeľ Vojenského výskumného ústavu v Brne Bohuslav Šafář tvrdí, že otravné látky sa v Česku vyrábajú výlučne na laboratórne potreby. Ich malé množstvá produkuje aj jeho ústav, má však na to súhlas Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Ide však doslova o gramy, a tak nejde o výrobu, ale len o „laboratórnu prípravu malého množstva“ s cieľom testovania ich vlastností.