Úvod ZO ZAHRANIČIA Zeman vo vianočnom posolstve kritizoval klimatických bojovníkov

Zeman vo vianočnom posolstve kritizoval klimatických bojovníkov

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman sa vo svojom tohtoročnom vianočnom posolstve ostro pustil do bojovníkov proti klimatickým zmenám. Skritizoval tiež pomalosť súdnych a stavebných konaní v ČR. Okrem zdravia a radosti zaželal svojim spoluobčanom aj tzv. bolesť z myslenia.

„Chcel by som vám zaželať bolesť. Ale viete, akú bolesť? Takú bolesť, o ktorej hovoril Tomáš Masaryk, keď povedal, že myslenie bolí,“ povedal vo svojom štvrťhodinovom vystúpení. Veľkú časť svojho prejavu venoval Zeman kritikom klimatických zmien, pričom dal najavo pochybnosti, že by za tieto zmeny mohli ľudia.

„Z diskusií o klimatických zmenách sa stáva nové náboženstvo, a dovoľte mi preto, aby som bol kacírom. Už milióny rokov sa na tejto planéte striedajú teplé a studené obdobia. A nie som si istý, či základom otepľovania je práve ľudská činnosť, a nie napríklad pohyby zemskej osi,“ povedal. Spomenul aj osud Grónska, ktoré bolo zelené, kým prišla malá ľadová doba. Boj proti klimatickým zmenám má podľa Zemana aj veľmi prízemné dôsledky.

„Hovorím o podpore obnoviteľných zdrojov. ČR vynakladá na obnoviteľné zdroje, najmä solárnu a veternú energetiku, desiatky miliárd korún ročne. Tieto zdroje sú dotované v prospech solárnych barónov. V skutočnosti však produkcia solárnych elektrární predstavuje iba tri percentá.“

Obnoviteľné zdroje sú nestabilné a varoval pred tým, aby sa v Európe, ktorá prispieva k celosvetovému znečisteniu emisiami deviatimi percentami, začalo rozhodovať len na základe tzv. zelených kritérií, pretože potom by výrobcovia odišli inam a „z Európy by sa stal ekologický skanzen s nižšou životnou úrovňou“.