Úvod Politika Zeman vymenoval novú Babišovu vládu

Zeman vymenoval novú Babišovu vládu

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman vymenoval novú menšinovú vládu premiéra Andreja Babiša, ktorú vytvorilo hnutie ANO s ČSSD za podpory KSČM. Slávnostný ceremoniál sa konal na Pražskom hrade, informovala televízia ČT24. Nový kabinet sa má hneď po vymenovaní zísť na svojom prvom rokovaní. Premiér tiež uviedol do úradu prvých štyroch ministrov.

O dôveru Poslaneckej snemovne chce Babiš požiadať 11. júla. Pozitívny výsledok hlasovania by mala zabezpečiť KSČM, ktorá bude mať vplyv na vládu prvýkrát od pádu komunistického režimu, píše server iDNES.cz. Vláda sa bude v 200-člennej Snemovni opierať o väčšinu 108 poslancov; ANO a ČSSD majú dovedna 93 kresiel.

Sociálni demokrati budú mať v kabinete päť ministrov. Povedú rezorty vnútra, poľnohospodárstva, práce a sociálnych vecí a kultúry. ČSSD má ešte nárok na ministerstvo zahraničných vecí. Keďže však Zeman však odmietol vymenovať na čelo rezortu diplomacie kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho za jeho postoje k migračnej politike, ministerstvo dočasne povedie predseda sociálnych demokratov Jan Hamáček.