Úvod Politika Zemana treba podrezať ako sviňu, napísal funkcionár ODS

Zemana treba podrezať ako sviňu, napísal funkcionár ODS

Prezident ČR Miloš Zeman. (Foto: archív)

Predseda českej Občianskej demokratickej strany (ODS) Petr Fiala odsúdil výrok šéfa ODS v meste Jesenice pri Prahe a miestneho člena radnice Martina Langa na sociálnej sieti. Lang totiž verejne vyzýval na zabitie prezidenta Miloša Zemana za to, že podporil zdanenie náhrad cirkevných reštitúcií. Označil ho za „morálneho netvora a debilného boľševika“.

Vo svojom statuse napísal: „Zeman je druhý Hitler a treba ho podrezať ako sviňu.“ Poslancov hlasujúcich za zdanenie označil za „smradľavé, zradcovské prasatá“, ktoré treba „pozabíjať, aby svojou morálnou obludnosťou nenakazili zvyšok národa“. Prípad prerokuje miestna ODS. Ako Fiala uviedol, dúfa, že „miestna organizácia ODS bude postupovať razantne, aby sa niečo také neopakovalo“.

Podľa hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka je Langov príspevok na sociálnej sieti prípadom pre orgány činné v trestnom konaní a obrátil sa už na políciu. Zdanenie náhrad cirkvám je jednou z podmienok, ktoré si dali komunisti (KSČM) za to, že budú tolerovať menšinovú vládu ANO a ČSSD.

Cirkvi by museli po novom zahŕňať štátne náhrady do zdaniteľných príjmov. Reštitučný zákon rátal s tým, že cirkvi dostanú od štátu nehnuteľný majetok v hodnote približne 75 miliárd českých korún (2,91 miliárd eur).

Za nehnuteľnosti, ktoré sa podľa zákona neodovzdávali, majú cirkvi počas 30 rokov získať 59 miliárd korún (2,29 miliárd eur) navyšovaných o infláciu. Náhrady sú vyplácané od roku 2013. Zákon fakticky znamená odluku štátu a cirkví. Doterajšie príspevky štátu na ich činnosť sa do roku 2030 postupne znížia až na nulu.

Český regionálny politik Martin Lang. (Foto: archív)