Úvod ZO ZAHRANIČIA Ženy podozrivé zo zavinenia požiaru v nemeckej zoo sa prihlásili na polícii

Ženy podozrivé zo zavinenia požiaru v nemeckej zoo sa prihlásili na polícii

Foto: archív

Nemecká polícia vyšetruje tri ženy podozrivé z toho, že počas osláv nového roka spôsobili lietajúcim lampiónom ničivý požiar v zoologickej záhrade v meste Krefeld. Ženy sa na polícii prihlásili samy. Matka aj s dvoma dcérami sa prišli na políciu prihlásiť po tom, ako miestna samospráva v súvislosti s požiarom zorganizovala tlačovú konferenciu.

Ženy vo veku od 30 do 60 rokov sú teraz podľa slov prokurátora Jensa Frobela podozrivé z neúmyselného spôsobenia požiaru, za čo im hrozí trest s hornou sadzbou päť rokov odňatia slobody. Požiar, ktorý sa začal na rohu strechy pavilónu opíc a rýchlo sa rozšíril na celú budovu, si podľa predstaviteľov zoologickej záhrady vyžiadal životy 30 zvierat. Medzi obeťami bolo päť orangutanov, dve gorily, šimpanz, niekoľko ďalších opíc, ako aj kalone a vtáky.

Plamene si podľa stanice BBC vyžiadali aj život Massy, 45-ročnej gorily nížinnej, ktorá zahynula aj spolu so svojím partnerom. Massa bola pritom jednou z najstarších goríl žijúcich v zajatí v Európe. Neďalekú ohradu, v ktorej žije ďalších sedem goríl, plamene neohrozili. Spomedzi obyvateľov pavilónu sa požiarnikom podarilo zachrániť len dva šimpanzy.

Lietajúce lampióny populárne v Ázii sú v Nemecku nielen neobvyklé, ale aj nelegálne. Ženy si päť lampiónov objednali na internete, pričom podľa vlastných slov nevedeli, že ich vypúšťanie je v Nemecku nelegálne. Informácia o zákaze ich vypúšťania nebola podľa šéfa miestnej kriminálnej polície Gerda Hoppmana uvedená ani na samotnom produkte.

Podozrivé ženy Hoppman opísal ako „absolútne normálne osoby, ktoré pôsobia rozumne a veľmi zodpovedne“. Ich prihlásenie sa na polícii označil za „veľmi odvážne“, keďže ženy sa možného postihu „veľmi obávajú“.