Krajina pod Tatrami zažíva turistický boom Čechov. V rebríčku najnavštevovanejších dovolenkových destinácií Slovensko vlani zosadilo z trónu dlhodobého kráľa Chorvátsko. Našu krajinu navštívilo 837-tisíc Čechov – o 75 percent viac než predvlani.

Skoro to vyzerá, ako by sa českí turisti hromadne presúvali na Slovensko. Z rebríčka desiatich najnavštevovanejších krajín podľa Asociácie cestovných kancelárií a agentúr ich sedem zažíva útlm. Slovensko pritom až neuveriteľne rástlo. Za rok zo 487 tisíc Čechov na 873 tisíc.

Rast popularity Slovenska bol podľa portálu iDNES.cz vlani ovplyvnený hneď niekoľkými faktormi. „Zlacneli pohonné hmoty, čo podporilo cestovný ruch do okolitých štátov, na Slovensko i do Nemecka. Zároveň do týchto regiónov zamierili aj Česi, ktorí z dôvodu geopolitických zmien vynechali, „rizikovejšie destinácie ako napríklad Egypt alebo Grécko,“uviedla hovorkyňa Českého štatistického úradu Petra Bačová.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Najväčší útlm zaznamenal Egypt, ktorý klesol o 37 percent. Tunisko (nevošlo sa do prvej desiatky) sa prepadlo dokonca o päťdesiat percent. V popredí záujmu sa držia krajiny dostupné autom. V prvej päťke najobľúbenejších krajín rástlo práve len Slovensko. Chorvátsko, Taliansko i Rakúsko klesli zhruba o desať percent.

Zdroj: AČCKA. Údaje sú v tisícoch, porovnanie 2015/2016
Zdroj: AČCKA. Údaje sú v tisícoch, porovnanie 2015/2016

Medzi desiatimi najobľúbenejšími destináciami vlani českých turistov pribúdalo len na Slovensku, v Maďarsku a vo Francúzsku.

Práve Francúzsko slávilo po Slovensku medzi českými turistami najväčší úspech. Aj napriek jesennému teroristickému masakru v Paríži stúpol počet českých turistov vo Francúzsku o 20 percent na 139 tisíc. Napriek tomu je až na ôsmom mieste v obľúbenosti.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Z leteckých destinácií vedie Grécko, ktoré však tiež zažilo odliv českých turistov. Vlani ich na grécke ostrovy vycestovalo 253 tisíc, teda o 13 percent menej.

Čísla pritom ukazujú, že Česi do zahraničia cestujú stále viac. Vlani ich medziročne na dovolenku do cudziny vyšlo alebo vyletelo o 3,5 percenta viac. Česi si zakúpili cez 11 miliónov dovoleniek, z toho 4,2 milióna do zahraničia. Pokračuje však negatívny trend skracovania dovoleniek. Priemerná doba sa skrátila z 8,2 dňa na 7,7 dňa.

Napriek rekordnému ekonomickému rastu Česi viac šetria. Útraty na osobu sa znížili o 120 korún (takmer 4,5 eura) na 12 468 korún (460,50 eur) za pobyt.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

1 komentár

Comments are closed.