Úvod ZO ZAHRANIČIA Židovskí osadníci odmietajú myšlienku samostatnej Palestíny

Židovskí osadníci odmietajú myšlienku samostatnej Palestíny

Foto: archív

Snaha izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o anexiu palestínskeho územia s nelegálnymi židovskými osadníkmi sa stretla s nevôľou tamojších osadníkov. Časť z nich sa totiž nevie zmieriť s predstavou, že aj po pripojení týchto oblastí budú mať Palestínčania nádej na vznik vlastného štátu.

Nepáči sa im ani to, že tak prídu o možnosť ďalšieho rozširovania osád. Zatiaľ však vôbec nie je isté, či nešlo len o predvolebné sľuby a či Netanjahu svoj plán vôbec uskutoční. Dlhoročný premiér tento krok sľuboval predovšetkým osadníkom.

Ukazuje sa však, že sa im jeho nápad nepáči. Ich ideálna predstava, že raz sa im postupným budovaním nových a nových domov podarí zabrať celé, z ich pohľadu židovské územie, by sa tak nenaplnila. Lídrom osadníkov prekáža aj to, že plán izraelského premiéra pripúšťa existenciu samostatnej Palestíny.

Anexia palestínskych území by z mnohých osád urobila enklávy a ich okolie by mali pod kontrolou Palestínčania. Podľa osadníkov tam preto nikto nebude chcieť bývať. Za Netanjahuom však stoja osadníci žijúci blízko takzvanej Zelenej línie, teda hraníc Izraela a Západného brehu. Dúfajú, že sa vyhnú sťahovaniu a ich život tam dostane oficiálnu pečiatku.

Netanjahuov plán sa opiera o podporu Bieleho domu. Trumpov mierový plán navrhuje, že by si Izrael mohol nechať tretinu Západného brehu vrátane údolia pozdĺž rieky Jordán. Na ostatnom území a v Gaze by vznikla samostatná Palestína.

Jednostranný zásah do budúcnosti Palestínčanov už odsúdili niektorí svetoví štátnici vrátane jordánskeho kráľa Abdulláha II. alebo českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka. Upozorňujú na neistotu, v akej sa môžu ocitnúť Palestínčania žijúci na anektovanom území. V Izraeli sa bez izraelského občianstva stanú občanmi druhej kategórie.