Úvod ZO ZAHRANIČIA Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS

Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS

Maroš Žilinka. (Foto: archív)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS. Médiám informáciu TV Markíza potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.” Generálny prokurátor SR nateraz nezistil podmienky na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko na základe paragrafu 384,“ uviedol.

Návrhom na rozpustenie parlamentnej ĽSNS sa už Najvyšší súd SR raz zaoberal v roku 2019. Návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z mája 2017 zamietol. O tom, že by sa mala generálna prokuratúra opäť zaoberať možným návrhom na rozpustenie ĽSNS, hovorili v tomto roku napríklad vládne strany SaS aj Za ľudí či mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko.

„Analýza umožnila urobiť jednoznačný záver, že politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu a teda že nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu,“ napísala v odôvodnení rozhodnutia Generálna prokuratúra.

Podať alebo nepodať žalobu na rozpustenie strany je podľa zákona výhradné právo generálneho prokurátora a neexistuje vyššia inštitúcia, ktorá by mohla takéto rozhodnutie ovplyvniť či preskúmať. Podobne je to aj pri známom paragrafe 363 Trestného poriadku, ktorý generálnemu prokurátorovi umožňuje zrušiť trestné stíhanie.