Úvod Z DOMOVA Žilinka odsúdil útoky na zdravotníkov

Žilinka odsúdil útoky na zdravotníkov

Maroš Žilinka. (Foto: archív)

Útoky na zdravotníkov treba spoločensky odsúdiť. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol po tretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Pripomenul, že zdravotníci majú pri výkone povolania status chránenej osoby. Páchateľom atakov preto hrozia vyššie tresty. O aktuálnej situácii bude rokovať aj s dočasným prezidentom Policajného zboru Štefanom Hamranom.

„Od 1. januára 2017 zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochranou života a zdravia občanov požívajú status chránenej osoby. To v praxi znamená, že v prípade, že sú objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, konania majú byť posudzované ako závažnejší spôsob konania. Hrozí za ne vyššia trestná sadzba,“ skonštatoval Žilinka.

Generálny prokurátor poznamenal, že prioritným orgánom pri odhaľovaní trestných činov sú orgány Policajného zboru. Pri avizovanom stretnutí chce apelovať na šéfa polície, aby boli činné. Deklaroval im plnú podporu orgánov prokuratúry.

„Stretnutie bolo pre mňa veľkým prínosom. Cítim tu jednoznačnú podporu, či už zo strany generálnej prokuratúry alebo Policajného zboru pri ochrane zdravotníckych pracovníkov, ale aj pri zamedzení šíreniu nepravdivých správ, ktoré prispievajú k tomu, že máme plné nemocnice pacientov, ktorí by tam nemuseli byť,“ vyhlásil minister zdravotníctva.