Úvod Z DOMOVA Žilinka upozornil Kollára, že pozývanie Lipšica na rokovanie výborov NR SR je...

Žilinka upozornil Kollára, že pozývanie Lipšica na rokovanie výborov NR SR je nezákonné

Maroš Žilinka. (Foto: archív)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka má výhrady k pozývaniu špeciálneho prokurátora na parlamentné výbory. Hovorí o neprípustnom zásahu do ústavného postavenia generálneho prokurátora a porušovaní zákona.

Predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára na rokovaní požiadal o prijatie opatrení, ktoré majú tomu zabrániť. Kollár uznal Žilinkove argumenty, tému chce otvoriť na grémiu i koaličnej rade, upozorní aj šéfov výborov.

„Výbory NR SR si môžu pozývať na svoje schôdze generálneho prokurátora SR, nie však špeciálneho prokurátora či iného prokurátora,“ upozornil Žilinka koncom mája Kollára v liste, v ktorom ho zároveň požiadal o stretnutie. Doplnil, že generálny prokurátor sa môže dať na výbore zastupovať, ak s tým výbor súhlasí.

Predseda parlamentu dal Žilinkovi za pravdu. „Túto tému budem preberať na grémiu pred júnovou schôdzou, otvorím to aj na koaličnej rade a upozorním predsedov výborov,“ deklaroval po stretnutí.

Ako doplnil, ak chcú šéfovia výborov pozvať špeciálneho prokurátora, musia informovať a požiadať o to generálneho prokurátora, ktorý môže dať splnomocnenie na zastupovanie prokuratúry. „Nemôžeme obchádzať rokovací poriadok, nemôžeme obchádzať zákon,“ zdôraznil.

Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica prizvali napríklad na ústavnoprávny výbor v súvislosti s Mečiarovými amnestiami, poukázal Žilinka. Pripomenul, že prípad nie je v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Namietal tiež pozvanie Lipšica na brannobezpečnostný výbor k zásahu polície na okresnom súde.

Pozvanie a účasť špeciálneho prokurátora na danom výbore je podľa neho v rozpore so zákonom a ústavným postavením a zodpovednosťou generálneho prokurátora SR. V oboch prípad mal Lipšic dostať pozvanie bez Žilinkovho súhlasu či vedomia.