Úvod Z DOMOVA Žilinka vylúčil Lipšica z rozhodovania o Ficovi, politikov a médiá upozornil na...

Žilinka vylúčil Lipšica z rozhodovania o Ficovi, politikov a médiá upozornil na prezumpciu neviny

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozhodol, že zástupca špeciálneho prokurátora môže konať v jeho mene pri výkone pôsobnosti žiadať Národnú radu SR o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Roberta Fica do väzby.

Zároveň vylúčil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica z konania a rozhodovania v prípade obvineného poslanca NR SR a lídra Smeru-SD. Zdôvodnil to pochybnosťami o jeho nezaujatosti.

„Dôrazne apelujem na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny,“ odkázal v súvislosti s Ficovým prípadom Žilinka. Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

Fico je stíhaný pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Obvinenie súvisí s finančnými kauzami exposlanca Igora Matoviča a exprezidenta Andreja Kisku. Fico považuje vznesené obvinenie za politickú pomstu a pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.

Úrad špeciálnej prokuratúry po Žilinkovom kroku požiadal parlament o súhlas so vzatím poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.