Úvod Z DOMOVA Živnostníci si priplatia na odvodoch, vzrastú o takmer 19 eur

Živnostníci si priplatia na odvodoch, vzrastú o takmer 19 eur

Foto: archív

Živnostníci si tento rok priplatia na odvodoch štátu. Minimálne platby do Sociálnej a zdravotných poisťovní vzrastú o takmer 19 eur mesačne. Dôvodom je prudký rast miezd v hospodárstve v minulých rokoch. Suma minimálnych odvodov je naviazaná na priemernú mzdu spred dvoch rokov.

Keďže tá sa postupne zvyšuje, aj minimálne odvody sú každý rok vyššie. Živnostníci, ktorým vznikla povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, sa tak musia od januára pripraviť na minimálnu sumu vo výške 180,99 eura mesačne. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená nárast o viac ako 13 eur.

K zvýšeniu príde aj pri zdravotných odvodoch. Ich minimálna výška je od januára 76,44 eura. Celkovo tak živnostníci zaplatia každý mesiac štátu na odvodoch viac o takmer 19 eur. Suma celkových minimálnych odvodov dosiahne 257,43 eura.

Ak živnostník dosiahol v minulom roku vyššie ako priemerné príjmy, odvody môžu byť ešte vyššie. Podnikateľovi ich v tomto prípade oznámia priamo poisťovne. Keďže sú odvody splatné vždy spätne za predchádzajúci mesiac, novú sumu za január treba po prvý raz zaplatiť vo februári.