Úvod Zaujímavé Zmenu času náš organizmus nezvláda

Zmenu času náš organizmus nezvláda

Foto: archív

Zmena času je pre ľudské telo neprirodzená. Vyplýva to z výskumu dôsledkov posunu času na zdravie, ktorý uskutočnili vedci z českého Národného ústavu duševného zdravia. Náhla zmena času rozbije naše vnútorné biorytmy.

U citlivejších jedincov to spôsobí únavu, ospalosť a dezorientáciu, čo môže viesť ku krízovým situáciám. Telu trvá zhruba týždeň, kým sa dokáže vyrovnať s touto zmenou. V niektorých krajinách preto od tohto kroku ustúpili.

Ustálenie jednotného času na celý rok by mohlo predchádzať rizikovým situáciám, ktoré môžu nastať, keď sa telo snaží vyrovnať s takým intenzívnym zásahom do jeho biorytmov.

Rozlišovanie ľudí na škovránkov a sovy označuje konkrétne chronotypy, čo znamená individuálne načasovanie fyziologických, biochemických a psychologických premenných. Tie úzko súvisia so spánkom a bdením. Problém pre ľudí s vyhraneným chronotypom nastáva vtedy, keď musia vstávať a ich telo na to nie je pripravené.

Súčasná spoločnosť je nastavená na skoré vstávanie do školy a práce, čo viac ohrozuje sovy. Títo ľudia nie sú schopní večer včas zaspať, ani keď sa veľmi snažia. Štúdie potvrdili, že pri skorom rannom vstávaní u nich stúpa množstvo psychiatrických a metabolických porúch, ochorení srdcovo-cievneho systému, pohybového aparátu a imunitného systému.

Príčinou zavedenia zimného a letného času boli energetické úspory počas dvoch svetových vojen. Tento dôvod stratil v súčasnosti zmysel, pretože zmena času už nemá nijaký vplyv na spotrebu elektriny.