Úvod Z DOMOVA ZMOS: Úvahy o podriadenosti samospráv vláde SR sa vylučujú s princípmi právneho...

ZMOS: Úvahy o podriadenosti samospráv vláde SR sa vylučujú s princípmi právneho štátu

Igor Matovič. (Foto: TASR)

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je znepokojené vyjadreniami členov vlády, ktorí uvažujú o tom, že by samospráva bola podriadená centrálnej vláde. ZMOS reagoval na zverejnenú zvukovú nahrávku z rokovania vládneho kabinetu. Médiá o tom informoval hovorca združenia Michal Kaliňák.

„Sme presvedčení, že ani zložitá situácia, v ktorej sa SR nachádza, nemôže byť dôvodom k úvahám o centralizácii či príkazoch vo vzťahu k miestnej územnej samospráve,” vyhlásil Kaliňák. Ako dodal, miestna územná samospráva stojí na princípoch a hodnotách vymedzených v Ústave SR, ústavných zákonoch a medzinárodných zmluvách.

Ďalej povedal, že miestna samospráva nie je súperom ani rivalom, ale partnerom štátu a štátnej správy. „Napokon, dokázala to aj počas každého testovania na nový koronavírus a každému je zrejmé, že bez angažovanosti miest a obcí by to možno bolo skončilo fiaskom,“ myslí si Kaliňák.

Združenie podľa neho od prvého plošného testovania apelovalo na vládu, aby bolo spojené aj s trasovaním. Na prelome rokov tiež apelovalo na predstaviteľov štátu, že samosprávy budú súčinné pri testovaní obyvateľov, ale štát musí preukázať, že je materiálne a personálne pripravený.

„Namiesto stručnej a vecnej odpovede sme však svedkami úvah o príkazoch a nariadeniach, ktoré sa vylučujú s princípmi decentralizácie aj právneho štátu,“ podotkol hovorca s tým, že ZMOS apeluje na predstaviteľov vlády SR, aby formulovali východiská partnerstva a kooperácie, ktoré reálne dokážu pomôcť krajine.

Premiér Igor Matovič na rokovaní vlády povedal, že plánované celoplošné testovanie by malo byť o samosprávach, pričom starostovia i primátori musia ukázať, že im záleží na ľuďoch. „Som za to, aby sme im to dali príkazom a zmeňme zákon, aby v takejto situácii, keď ide o ochranu života a zdravia, museli vykonávať pokyny armády alebo ministerstva zdravotníctva,“ vyhlásil.