Úvod Veda & Tech Značka Nokia sa vracia na trh smartfónov

Značka Nokia sa vracia na trh smartfónov

Foto: archív

Značka Nokia sa vracia na trh smartfónov. Nové inteligentné telefóny Nokia sú zatiaľ určené len pre čínsky trh. Fínska spoločnosť HMD Global, ktorá má právo na používanie značky Nokia na mobilných telefónoch, ohlásila uvedenie na trh nového smartfónu.

Model Nokia 6 bude stáť v prepočte niečo vyše 230 eur. Telefón používa operačný systém Android od Googlu a vyrábať ho bude taiwanský Foxconn. Predávať sa bude len v Číne prostredníctvom online predajcu JD.com. Ďalšie inteligentné telefóny Nokia budú predstavené v priebehu 1. polroka. Je to prvý nový smartfón Nokia od roku 2014, keď sa fínsky koncern rozhodol predať svoju divíziu mobilných telefónov Microsoftu.

Nokia bola kedysi najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete. V roku 2011 sa pri voľbe nového operačného systému pre svoje smartfóny namiesto Androidu rozhodla pre Windows Phone od Microsoftu. Ani Microsoftu, ktorý kúpil divíziu mobilných telefónov od Nokie v apríli 2014 a predával telefóny Lumia, sa nedarilo a vlani sa z trhu inteligentných telefónov prakticky stiahol.

Foto: archív
Foto: archív

HMD označila čínsky trh sa strategický. Firma v decembri uzavrela licenčnú dohodu s Nokiou, ktorá jej umožňuje používať značku Nokia na svojich telefónoch a tabletoch v najbližších desiatich rokoch. Fínskemu koncernu bude platiť poplatky za používanie značky a patentov, ale samotná Nokia nemá v HMD priamu investíciu. Spoločnosť Nokia Oyj sa aktuálne sústredí na sieťové vybavenie a technologické patenty.

Šéf HMD Arto Nummela, ktorý mal kedysi na starosti predaj Nokie a vývoj produktov, v decembri povedal pre agentúru Reuters, že HMD sa chce stať jedným z kľúčových hráčov na trhu smartfónov, na ktorom je však tvrdá konkurencia na čele s Apple a Samsungom. HMD už v decembri predstavila niekoľko základných mobilných telefónov značky Nokia.