Úvod ZO ZAHRANIČIA Značke Renault hrozí zánik, varuje francúzsky minister financií

Značke Renault hrozí zánik, varuje francúzsky minister financií

Foto: archív

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire varoval, že automobilka Renault by mohla „prestať existovať“, ak nedostane pomoc, ktorá jej umožní čeliť dopadom pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

„Áno, Renault by mohol prestať existovať,“ povedal Le Maire rozhlasovej stanici Europe, prvý predseda správnej rady automobilky Jean-Dominique Senard podľa neho tvrdo pracuje na novom strategickom pláne a má podporu francúzskej vlády.

“Je to boj o prežitie,“ povedal minister na margo Renaultu v rozhovore pre noviny Le Figaro. Podľa agentúry Reuters tiež poznamenal, že automobilka sa teraz musí prispôsobiť novým podmienkam.

Už niekoľko týždňov sa rokuje o pôžičke vo výške päť miliárd eur na pomoc automobilke; za pôžičku by ručil štát. Podľa agentúry Reuters dosiahol Renault dohody s bankami. Le Maire však štátny podiel na dohode podľa vlastných slov zatiaľ neschválil.

Renault by mal podľa ministra vo Francúzsku zachovať čo najviac pracovných miest, zároveň by však mal zabezpečiť, že zostane konkurencieschopný. Automobilka zamestnáva na celom svete približne 180-tisíc ľudí, z toho viac ako štvrtinu vo Francúzsku. Francúzska vláda predpovedá, že tamojšia ekonomika tento rok klesne o osem percent. Schodok štátneho rozpočtu na tento rok má byť najvyššií od konca 2. svetovej vojny.