Úvod Zaujímavé Známky starnutia možno ovplyvniť

Známky starnutia možno ovplyvniť

Fotomontáž: archív

Starnutie je nezvratný proces, ktorému sa nevyhneme. Prvé známky starnutia sa však dajú ovplyvniť, prípadne aj zvrátiť. Podľa vedcov, skúmajúcich procesy prebiehajúce pod povrchom pokožky, sa bunkové pochody v ľudskom tele menia s príchodom každého desaťročia nášho veku.

Po dosiahnutí zhruba 20 rokov začína klesať produkcia antioxidantov a pokožka je náchylnejšia na poškodenie. Preto je najlepšie začať používať výrobky s obsahom antioxidantov ako vitamín C, vitamín E, extrakt zo zeleného čaju alebo ovocných kyselín.

V tridsiatich rokoch sa začína spomaľovať metabolizmus aj tzv. bioenergia kožných buniek, poháňajúca tvorbu kolagénu a aktivujúca procesy nápravy buniek. Pokožka pôsobí unavene a procesy v nej nefungujú tak, ako by mali. Kľúčový je niacinamid, inak známy ako vitamín B3, zvyšujúci bioenergiu pokožky.

Zhruba v štyridsiatke nastáva viditeľné starnutie buniek. Ide o zložitý proces, keď sa prirodzený životný cyklus kožných buniek postupne zastavuje. Retinol, kyselina glykolová alebo peptidy pomôžu reštartovať a oživiť bunkové procesy, ktoré sa začínajú v tomto veku spomaľovať.

V prípade žien prichádzajúcich do menopauzy (priemerný vek 51 rokov), sa oslabujú funkcie kožnej bariéry. Výsledkom je suchšia pleť. V šesťdesiatke sa však všetky procesy starnutia dramaticky zrýchlia.

Podľa výskumníkov z McMaster University v Hamiltone aeróbne cvičenie ako beh alebo jazda na bicykli dvakrát týždenne majú schopnosť transformovať proteínové štruktúry kože. Cvičenie možno považovať za skvelé riešenie, ako vyzerať mladšie, ako je vek na občianskom preukaze.