Úvod ZO ZAHRANIČIA Znečistenie planéty plastmi je možné do roku 2040 zredukovať o 80 percent,...

Znečistenie planéty plastmi je možné do roku 2040 zredukovať o 80 percent, tvrdí správa UNEP

Foto: archív

Znečistenie planéty plastmi je možné do roku 2040 zredukovať o 80 percent, ak vlády a firmy nastolia rozsiahle zmeny svojich politík a trhu. Tvrdí to správa Programu pre životné prostredie (UNEP) Organizácie Spojených národov.

Na zníženie znečistenia plastmi je potrebné viac recyklovať a opakovane používať plastové predmety. Treba sa tiež zamerať na preorientovanie a diverzifikáciu plastových produktov, uvádzajú autori správy. Zahŕňalo by to aj propagovanie opätovne použiteľných fliaš alebo zavádzanie vratných obalov, čím by sa mohol plastový odpad znížiť o 30 percent.

Ďalších 20 percent by sa dalo eliminovať, keby sa recyklovanie stalo stabilnejším a výnosnejším odvetvím. Pomôcť zvýšiť recykláciu z 21 na 50 percent by mohli dizajnéri pri navrhovaní produktov, ak by dbali na zlepšenie ich recyklácie.

Používanie alternatívnych obalových materiálov ako je papier namiesto plastov pri vrecúškach či nádobách na jedlo z donášky by znížilo plastové znečistenie o ďalších 17 percent, uvádza UNEP.

Aj po prijatí opatrení by stále zostalo asi 100 miliónov ton plastového odpadu na jedno použitie alebo s krátkou životnosťou. Dalo by sa to vyriešiť zavedením opatrení na jeho likvidáciu.

„Spôsob, akým produkujeme, používame a likvidujeme plasty znečisťuje ekosystém, vytvára riziká pre ľudské zdravie a destabilizuje podnebie. Správa UNEP-u poskytuje podrobný návod na redukciu týchto rizík.

Ak tento návod budeme dodržiavať, vrátane rokovaní o dohode o plastovom znečistení, môžeme nadobudnúť veľké ekonomické, sociálne a environmentálne víťazstvá,“ uviedla riaditeľka programu UNEP Inger Andersenová.

Keby spomenuté opatrenia nevstúpili včas do platnosti alebo by boli prijaté s päťročným oneskorením, do roku 2040 by sa zvýšilo znečistenie Zeme plastovým odpadom o 80 miliónov ton, tvrdí UNEP.

Plasty sa už vyskytujú v každom kúte sveta vrátane Antarktídy, kde vedci začiatkom tohto roka u vtákov prvýkrát zaznamenali ochorenie plastikóza. Plasty v tráviacom trakte zvieraťa pri tomto ochorení spôsobujú vznik zápalu.