Máte pocit, že vás stojí váš štvorkolesový miláčik stále viac peňazí? Možno je to naozaj tak. Práve v takýchto chvíľach prichádza na rad šetrenie.

Nie, nezačnete menej jazdiť, ani sa nebudete pokúšať znížiť ceny ropy na burze. Stačí urobiť niekoľko opatrení.

Správny tlak v pneumatikách
Ušetriť vám pomôžu správne zvolené autodiely. Jazdíte často s otvorenými oknami? Okenné deflektory znížia odpor vzduchu a ušetríte zhruba polliter paliva na sto kilometrov.

Nájdite si chvíľku času a dajte dole zo strechy nosič na lyže. Tých dvadsať minút, čo vám to zaberie, sa vám veľmi rýchlo vráti vďaka lepšej spotrebe.

Aj správne natlakované pneumatiky vám pomôžu znížiť spotrebu. Ak ich máte už o 10 percent mäkšie, ako odporúča výrobca, vaša spotreba sa môže zvýšiť až o 0,5 l/100 km.

Foto: archív
Foto: archív

ANI PREHUSTENÉ PNEUMATIKY VŠAK NIE SÚ DOBRÉ, STRÁCAJÚ SVOJE JAZDNÉ VLASTNOSTI A NEDRŽIA NA CESTE.

Máte neporiadok v kufri? Je načase upratať ho a nechať v ňom len to potrebné. Každý kilogram, ktorý veziete v aute, sa prejaví na spotrebe.

Predvídavosť vám môže ušetriť nezanedbateľný objem paliva. Vidíte už z diaľky na križovatke červenú? Zaraďte neutrál a príďte k semaforom na ňom. Aj brzdenie motorom pomáha znížiť spotrebu a šetrí brzdové kotúče.

Foto: archív
Foto: archív

Za polovičnú cenu
Ste poistený vo vašej poisťovni už dlhé roky? Buďte opatrný, tu sa vernosť necení tak, ako by sa mala. Skúste si zistiť cenovú ponuku ostatných poisťovní.

MOŽNO ZISTÍTE, ŽE VAŠE POVINNE ZMLUVNÉ POISTENIE UŽ NIE JE TAKÉ VÝHODNÉ, AKO KEĎ STE HO UZATVÁRALI.

Nové náhradné diely vás svojou cenou rozhodne nepotešia, a preto je pokazené auto občas hotová pohroma. Skúste ušetriť aj na tejto položke tak, aby ste sa pritom nepripravili o kvalitu.

Foto: archív
Foto: archív

Pokazilo sa vám turbo? Nebojte sa kúpiť si repasovaný turboagregát. Repasované dielce sú bezpečné, dokonca na ne dostanete aj záruku. Repasovanie je úplne bežné, repasujú sa predsa kazety do tlačiarní, notebooky, mobily či tablety.

Je to bežná prax, ktorú využívajú aj najväčší výrobcovia. Nemusíte sa ničoho obávať, za polovičnú cenu získate takmer rovnakú kvalitu ako pri novom kuse.

Foto: archív
Foto: archív