Úvod ZO ZAHRANIČIA Zo svetových lídrov u nás dominuje Putin. Verí mu polovica Slovákov  

Zo svetových lídrov u nás dominuje Putin. Verí mu polovica Slovákov  

Foto: archív

Slováci zo svetových lídrov najviac dôverujú Vladimirovi Putinovi. Ukázal to prieskum spoločnosti Pew Research Center, v ktorom sa jeho autori pýtali ľudí v 33 krajinách sveta najmä na postoj k šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi a názory na jeho politiku.

Prieskum ukázal, že dôveru v Trumpa má len 29 percent oslovených, kým nemeckej kancelárke Angele Merkelovej verí 46 percent ľudí. Ľudia v prieskume odpovedali v jednej z otázok na to, ktorému svetovému štátnikovi dôverujú najviac. Vyjadriť sa mali k piatim lídrom – okrem Trumpa, Si Ťin-pchinga, Putina a Merkelovej hodnotili ešte francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Celkové výsledky ukázali, že najmenej respondenti dôverujú čínskemu prezidentovi (28 percent), len o jeden percentuálny bod viac nazbieral Trump. Dôveru v Putinov úsudok vyjadrilo 33 percent ľudí, o niečo lepšie na tom boli Macron (41 percent) a Merkelová (46 percent).

Výsledky boli radikálne odlišné v jednotlivých krajinách: kým v západnej Európe strácal Trump a Putin, v krajinách Vyšehradu zasa mala nižšiu popularitu Merkelová a v Japonsku Si Ťin-pching.

Putinovi verí podľa prieskumu 49 percent Slovákov. Za ním skončil Macron (44 percent) a Merkelová (37 percent). Americkému prezidentovi dôveruje len 34 oslovených Slovákov. Lídrovi Číny zasa dôveruje len 20 percent. Podobné výsledky mali aj ďalšie krajiny vyšehradskej štvorky, pričom v Česku má dôveru v Putina 33 percent oslovených, ale v Poľsku len 15 percent.

Nemecká kancelárka Merkelová má najviac priaznivcov vo Švédsku a Holandsku, Macrona najviac uznávajú v Nemecku a Holandsku. Najmenej populárna je Merkelová v Grécku a Macron v Turecku. Trump má najviac priaznivcov na Filipínach a najmenej v Mexiku. Najústretovejšie názory na čínskeho prezidenta panujú v Nigérii, najmenej ústretové v Maďarsku a Japonsku. Putinovi najviac veria v Rusku, najmenej na Ukrajine.