Úvod Ľudia Zomrel dlhoročný kubánsky líder Fidel Castro

Zomrel dlhoročný kubánsky líder Fidel Castro

Foto: archív

Fidel Castro Ruz sa narodil 13. augusta 1926 v kubánskom mestečku Birán v rodine plantážnika pôvodom zo španielskej Galície. Od detstva sa vyznačoval mimoriadnou vnímavosťou, pevnou vôľou a veľkou ctižiadostivosťou. Počas štúdia na právnickej fakulte v Havane ho zaujali ľavicové idey a dychtivo sa pustil do štúdia diel Lenina, Stalina či Trockého.

Sníval o tom, ako raz získa miesto v kubánskom parlamente a zmení krajinu aj život bežných Kubáncov k lepšiemu. A tak zatiaľ aspoň pomáhal ľuďom tak, ako vedel: obhajoval chudobných roľníkov na súde či organizoval protestné demonštrácie pred americkým veľvyslanectvom.

Povstanie v Kolumbii, ktoré zhodou okolností prebehlo počas jeho pobytu v Bogote, mu ukázalo, akú neuveriteľnú silu predstavuje hnev ľudu, ale aj to, ako bezmocne zhasne, ak nemá kto stáť na čele protestu.

Foto: archív
Foto: archív

Prvý pokus o puč proti generálovi Fulgenciovi Batistovi bol neúspešný. Fidelovi na súde nepomohol ani jeho plamenný prejav, ktorý zakončil slovami „Dejiny mi dajú za pravdu“, a dostal 15 rokov väzenia. Vďaka amnestii sa však po necelých dvoch rokoch dostal na slobodu.

Šťastena pri ňom stála v roku 1959 a povstalcom sa podarilo Batistu zvrhnúť. Castro po víťazstve revolúcie – ako sám vravieval – vrátil krajinu späť kubánskemu ľudu. Ostrov slobody od základov zmenil a vytvoril na ňom spravodlivú spoločnosť. Priemysel aj súkromný majetok boli znárodnené a v celej spoločnosti prebehlo množstvo významných reforiem.

Kubánci v ňom videli národného hrdinu, ktorý urobil bodku za ich vykorisťovaním americkými firmami. Washington bojkotoval a namiesto neho sa orientoval na Moskvu. Snáď nijaký iný politik sveta nebol cieľom sprisahaní a pokusov o atentát ako Fidel Castro. Spojené štáty naňho po celé roky hľadeli len ako na symbol totality a krutého diktátora.

Foto: archív
Foto: archív

Prelomový sa stal rok 2008 – Fidel Castro sa vo februári vzdal úradu predsedu Rady štátu aj hlavného veliteľa ozbrojených síl. Kubánsky parlament 24. februára 2008 zvolil jeho brata Raúla Castra za nového predsedu Rady štátu.

Pevná vôľa a ctižiadosť neopustili Fidela Castra do konca života. Dlhoročný kubánsky líder nikdy neobetoval vysoké idey pre svoj blahobyt či bohatstvo. A takouto vlastnosťou sa môže dnes hrdiť máloktorý politik.

Videoklip zverejnený krátko pred smrťou Fidela Castra: