Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel Karel Gott

Zomrel Karel Gott

Karel Gott. (Foto: archív)

Na akútnu leukémiu zomrel v utorok krátko pred polnocou v kruhu svojej rodiny vo veku 80 rokov legendárny český spevák Karel Gott. Narodil sa 14. júla 1939 v Plzni. Začiatky jeho verejného vystupovania sa viažu s rokmi 1958 – 1960, keď sa zúčastňoval na amatérskych speváckych súťažiach. V roku 1958 získal svoj prvý angažmán v kaviarni Vltava. Od roku 1959 pravidelne vystupoval s orchestrom Karla Krautgartnera.

V roku 1960 začal študovať spev na Pražskom konzervatóriu. Angažmán v Semafore a nahrávanie s Tanečným orchestrom Čs. rozhlasu znamenalo zvrat v jeho kariére. Pieseň Oči má sněhem zaváté sa stala najúspešnejšou za rok 1963 a prvý raz zvíťazil v česko-slovenskej ankete o Zlatého slávika. Do roku 1990 získal toto ocenenie dvadsaťdvakrát. V nasledujúcom období získal ešte ďalších 20 českých Zlatých slávikov.

V roku 1964 založil s bratmi Štaidlovcami divadielko Apollo v rámci pražskej Reduty. Nasledujúci rok mu Supraphon vydal prvú dlhohrajúcu platňu. V roku 1966 zvíťazil na Bratislavskej lýre so skladbou Mám rozprávkový dom. Nasledoval päťmesačný angažmán v Las Vegas a roku 1967 zmluva s gramofónovou spoločnosťou Polydor. V roku 1969 uskutočnil prvé turné po NSR.

Famózny štart kariéry Karla Gotta v šesťdesiatych rokoch uzatvára vydanie albumu Vánoce ve zlaté Praze, ktorý je dodnes hudobnými kritikmi považovaný za jeden z najlepších vianočných albumov. V sedemdesiatych rokoch si medzinárodný úspech zabezpečill naspievaním titulnej skladby k animovanej rozprávke Včielka Maja, ktorú zložil Karel Svoboda.

V máji 1977 získal spevák titul zaslúžilý umelec a zároveň zlatú platňu Polydoru. Dôkazom všestranného Gottovho talentu bolo aj jeho prvé hosťovanie na Country festivale Fan Fair v americkom Nashville (v roku 1979), na ktorý bol počas ďalších rokov niekoľkokrát pozvaný.

Osemdesiate roky umožnili interpretovi pokračovať na ceste k medzinárodným úspechom. V Taliansku mu vychádza album Bella Italia. Získava Zlatú platňu Supraphonu za milión platní exportovaných do zahraničia.

V roku 1986 mu Supraphon udelil Platinovú platňu a zároveň Zlatú ihlicu Polydoru za 20-ročnú spoluprácu s touto hudobnou spoločnosťou (pred Karlom Gottom ju získali len Leonard Bernstein a Herbert von Karajan).

V septembri 1992 dostal Diamantovú platňu za predaj 13 miliónov hudobných nosičov v Československu. V roku 1997 získal album Duety, naspievaný s Luciou Bílou, dve platinové platne. Do nového tisícročia vstupuje koncertným vystupovaním v Carnegie Hall v New Yorku.

Karel Gott bol majiteľom agentúry GOJA (Gott – Janeček). V mladosti bolo jeho záľubou maľovanie, a aj keď na výtvarnú akadémiu ho nevzali, svojej vášni zostal verný. Jeho úspech na výtvarnom poli potvrdili výstavy v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Viedni, Moskve, Bratislave, Prahe či Mníchove. Počas svojej kariéry absolvoval spevák množstvo koncertných vystúpení takmer vo všetkých európskych krajinách sveta.

Karel Gott & Charlotte Ella Gottová – Srdce nehasnou: