Úvod Z DOMOVA Zomrel Ľubomír Motyčka, legendárny moderátor rozhlasových Dobrých rán

Zomrel Ľubomír Motyčka, legendárny moderátor rozhlasových Dobrých rán

Ľubomír Motyčka. (1950 - 2021). Foto: archív

V piatok vo veku 71 rokov zomrel v Banskej Bystrici známy rozhlasový moderátor, žurnalista, vydavateľ a regionálny politik Ľubomír Motyčka. Na sociálnej sieti o tom informovala jeho niekdajšia dlhoročná rozhlasová kolegyňa a bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková a Rádio Regina Stred.

Ľubomír Motyčka sa narodil v roku 1950 v obci Veľký Ďur, žil v Banskej Bystrici a 27 rokov pracoval v banskobystrickom štúdiu Československého rozhlasu. Celoslovensky populárnym sa stal v osemdesiatych rokoch, keď moderoval legendárne štvrtkové Dobré rána.

V roku 1989 stál na revolučnej tribúne na Námestí SNP v Banskej Bystrici a moderoval zhromaždenie pri príležitosti generálneho štrajku. Po odchode zo Slovenského rozhlasu založil časopis Cestovateľ, ktorý vydával do roku 2014. V roku 2007 získal celoslovenské ocenenie Osobnosť cestovného ruchu. V súčasnosti pôsobil ako mestský a krajský poslanec zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

„Ľubomír Motyčka sa preslávil najmä ako moderátor relácie Dobré ráno. Práve jemu patrili banskobystrické štvrtkové rána. ‘Na Motyčku’ kedysi vstávalo celé Slovensko a čakalo na jeho trefné bonmoty, poznámky a originálny novinársky štýl. Za svoju redaktorskú činnosť získal viacero novinárskych ocenení,” uvádza v statuse Rádio Regina Stred.

V posledných rokoch svoj novinársky talent Motyčka uplatňoval na sociálnej sieti a na spravodajskom portáli bystricoviny.sk, kde pravidelne glosoval aktuálne celoslovenské i regionálne udalosti, predovšetkým politické dianie. Jednou z jeho posledných politických aktivít bol úspešný boj za zachovanie civilných letov z Letiska Sliač.

„Skvelý rozhlasový kolega, poslanec mesta a poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja, výborný kamarát, múdry človek, rozhľadený redaktor. Vždy stál na strane tých, ktorí sa sami nevedeli brániť,“ napísala vo svojom statuse Ľubica Laššáková, ktorá zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť najbližšej rodine.

So zármutkom prijal smutnú správu o úmrtí mestského poslanca aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. „Múdry, rozhľadený človek a dobrý priateľ, ochotný kedykoľvek pomôcť, nám bude v poslaneckej lavici veľmi chýbať. Pozostalej rodine vyjadrujem úprimnú sústrasť,“ reagoval Nosko. Sústrasť vyjadril aj Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja.