Úvod Ľudia Zomrel presadzovateľ „nového svetového poriadku“ Zbigniew Brzezinski

Zomrel presadzovateľ „nového svetového poriadku“ Zbigniew Brzezinski

Foto: archív

Vo veku 89 rokov zomrel v piatok kontroverzný americký politológ Zbigniew Brzezinski, ktorý bol v minulosti národno-bezpečnostným poradcom prezidenta USA Jimmyho Cartera a predtým radil aj J. F. Kennedymu. Spolu s Henrym Kissingerom a  Samuelom P. Huntingtonom mal desaťročia vplyv na utváranie americkej zahraničnej politiky, považovali ho za “jastraba” studenej vojny medzi Západom a Východom a bol presadzovateľom tzv. nového svetového poriadku. Jeho smrť prostredníctvom sociálnych médií oznámila dcéra Mika Brzezinská, televízna moderátorka.

Zbigniew Brzezinski sa narodil 28. marca 1928 v poľskej Varšave. Jeho otec, diplomat židovského pôvodu, v roku 1938 s celou rodinou emigroval do Kanady a neskôr sa usadil v USA. Brzezinski junior absolvoval americkú Harvardovu univerzitu. Za manželku si vzal Češku – neter československého prezidenta Edvarda Beneša. V roku 1960 sa stal mimoriadnym profesorom verejného práva a správy štátu na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

Brzezinski rozpracoval koncepciu zahraničnej politiky americkej Demokratickej strany. Už pred nástupom J. F. Kennedyho do úradu prezidenta USA bol jeho poradcom pre východnú politiku. Pracoval pre Edwarda Kennedyho, Henryho Jacksona, Waltera Mondala a Huberta Humphreyho ako poradca pre medzinárodné záležitosti. V roku 1977 sa stal poradcom prezidenta USA Jimmyho Cartera pre otázky národnej bezpečnosti.

Podieľal sa na práci viacerých zahraničnopolitických grémií v USA, bol poradcom inštitútu CSIS a profesorom na Fakulte pokročilých medzinárodných štúdií Univerzity Johna Hopkinsa vo Washingtone. Spojené štáty ho v roku 1981 ocenili medailou prezidenta za jeho úlohu pri normalizácii vzťahov medzi USA a Čínou a za jeho príspevok k ľudským právam a národnej bezpečnosti USA. V roku 1995 dostal poľské ocenenie Rad bieleho orla za pomoc pri získaní nezávislosti Poľska od Sovietskeho zväzu.

Brzezinski stál po boku prezidenta Cartera ako jeho poradca. (Foto: archív)
Brzezinski po boku prezidenta Cartera nechýbal na nijakom dôležitom rokovaní. (Foto: archív)

V USA bol uznávaným expertom na “komunistický blok” a podieľal sa na riadení a podpore východoeurópskych disidentov. V období studenej vojny v 70. rokoch bol v zahraničnej politike Spojených štátov považovaný za “jastraba”. Ruská agentúra Interfax na margo jeho úmrtia napísala, že varšavský rodák byl dlhé roky „jedným z hlavných ideológov zahraničnej politiky Spojených štátov“ a tiež bol známy svojou prácou na „globálnej stratégii antikomunizmu“ a na „koncepcii americkej hegemónie nového typu“ vrátane posilňovania amerického vplyvu v strednej Ázii a na území bývalého ZSSR.

Brzezinski bol ako činný aj v pokročilom veku. Zapájal sa napríklad do procesov zameraných na začlenenie bývalých sovietskych republík do NATO. Takisto bol sivou eminenciou amerických zásahov do vývoja na Ukrajine. Ešte pred tamojším vojnovým konfliktom napísal článok, ktorý vyvolal vlnu pobúrenia najmä v Rusku a slovanských krajinách. Okrem iného v ňom uviedol: „Ukrajina je pre nás pevnosťou Západu. Nový svetový poriadok pri hegemónii USA sa vytvára proti Rusku, na účet Ruska a na rozvalinách Ruska.“ Ako doplnil, moc Ruska môže byť podlomená iba oddelením Ukrajiny od neho.

Bol kritikom americkej invázie do Iraku, ktorá podľa neho stála zbytočne veľa peňazí a nepriniesla Spojeným štátom želaný efekt, a tiež “vágnej” zahraničnej politiky Donalda Trumpa. Zbigniew Brzezinski pôsobil aj ako komentátor, ktorý vystupoval v domácich i zahraničných televíznych reláciách, a prispieval do svetových mienkotvorných periodík. Bol autorom niekoľkých kníh.

S Henrym Kissingerom. (Foto: archív)
S Henrym Kissingerom. (Foto: archív)