Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety

Zomrel princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety

Foto: archív

Britská kráľovská rodina a celé Spojené kráľovstvo smúti. Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip. Manžel britskej panovníčky Alžbety II., Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu zomrel ráno 9. apríla na zámku Winsdor. Bol najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a súčasne najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.

Princ Philip sa narodil 10. júna 1921 na Korfu. Pochádzal zo šlezvicko-holštajnsko-sondenbursko-glücksburskej dynastie, ktorá vládla v Dánsku, Nórsku a Grécku, no jeho predkami boli príslušníci viacerých panovníckych rodov vrátane ruskej dynastie Romanovovcov.

Po tureckom víťazstve v grécko-tureckej vojne v roku 1922 jeho otca vyhnali z rodnej krajiny. Rodina sa usadila v Paríži. Philipa onedlho poslali do Anglicka a vychovala ho stará mama z matkinej strany.

Ako trinásťročný sa zúčastnil na svadbe svojho bratranca, kde po prvý raz stretol vtedy ešte iba osemročnú Alžbetu, svoju neskoršiu manželku. Neskôr sa videli na pôde univerzity pre kráľovské námorníctvo. Išlo vraj o lásku na prvý pohľad. Svoju vzdialenú sesternicu si vzal 20. novembra 1947.

Zaujímavé je, že princeznú Alžbetu II. vtedy radcovia od svadby s grécko-dánskym princom odhovárali. Bol podľa nich absolútne nevhodnou osobou, pretože bol príliš vtipný a v spoločnosti niekoľkokrát urobil faux pas.

Alžbeta sa stala kráľovnou v roku 1952 a korunovali ju o rok neskôr. Princ Philip dúfal, že sa po korunovácii manželky stane kráľom. Nakoniec sa zmieril s rolou manžela v pozícii princa. Alžbeta II. a princ Philip mali štyri deti, osem vnúčat a desať pravnúčat.

Hoci sa od niekdajšieho námorného kadeta a manžela kráľovnej očakávalo, že zostane v tieni svojej ženy, angažoval sa v takmer osemsto rôznych organizáciách. Medzi jeho záujmy patrili pólo, veda či umenie. Napísal 14 kníh.

Kráľovná Alžbeta II. a jej manžel oslávili v novembri 2017 už 70. výročie svadby. Ešte predtým kráľovský palác oznámil, že princ Philip, ktorý slúžil Británii 65 rokov, odchádza vo veku 96 rokov do dôchodku.

V polovici februára 2021 skončil princ v nemocnici. Podľa vyhlásenia paláca išlo o preventívny pobyt na odporúčanie lekára, neskôr vojvoda z Edinburgu absolvoval bližšie nešpecifikovanú srdcovú procedúru. Z nemocnice ho prepustili po mesiaci.

Známe o ňom bolo, že svojimi vtipnými poznámkami a nekonvenčným správaním občas protokolistom zdvihol tlak. Britský premiér Boris Johnson uviedol, že princ Philip si získal náklonnosť niekoľkých generácií nielen v Británii, ale aj po celom svete.

Ľudia sa zhromažďujú pred Buckinghamským palácom, oficiálnym londýnskym sídlom princa Philipa, a pred bránu kladú kvety. (Foto: Zdenka Callaghan)
Foto: Zdenka Callaghan