Úvod Ľudia Zomrel režisér Václav Vorlíček, kráľ českých rozprávok a komédií

Zomrel režisér Václav Vorlíček, kráľ českých rozprávok a komédií

Foto: archív

Vo veku 88 rokov zomrel známy český režisér Václav Vorlíček. Tvorca mnohých legendárnych rozprávok a komédií skončil svoju životnú púť v pražskej Nemocnici pod Petřínom. Václav Vorlíček sa narodil v Prahe 3. júna 1930. Štúdium réžie na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení absolvoval v roku 1956, jeho absolventským filmom bola snímka Direktiva.

Nastúpil ako asistent réžie do Filmového štúdia Barrandov v Prahe, čoskoro sa stal pomocným režisérom a začiatkom 60. rokov začal pracovať samostatne. Jeho debutom sa stala snímka Prípad Lupínek (1960), rodinný film s detektívnom zápletkou. Už režisér Martin Frič, v ktorého štábe mal možnosť získavať skúsenosti, však Vorlíčka upozornil na to, že jeho poslaním sú komédie.

Do povedomia divákov sa Václav Vorlíček zapísal komédiou Kdo chce zabiť Jessiu? Spoločne s výtvarníkom Karlom Saudkom sa mu podarilo preniesť na filmové plátno príbeh, v ktorom vystupovali komiksové postavy oživené vďaka nevydarenému vedeckému experimentu. Film zaznamenal nebývalý komerčný úspech, ohlasy naň boli aj v zahraničí a spečatil tak ďalšiu spoluprácu Václava Vorlíčka so scenáristom Milošom Macourkom.

Dievča na metle, 1971. (Foto: archív)

Úspešná dvojica pokračovala v práci na ďalších komédiách. V roku 1967 nakrútili paródiu na špionážne snímky Koniec agenta W4C prostredníctvom psa pána Foustka, V roku 1970 pobavila divákov čierna komédia Pane, vy ste vdova! a o rok neskôr rozprávkovo ladená Dievča na metle.

Svojimi filmami chcel Vorlíček prinášať zábavu – a to sa mu podarilo, jeho filmy sú väčšinou divácky úspešné komédie, pracuje sa v nich s prvkami sci-fi a s fantáziou, sú plné filmových trikov, ktoré vznikali často „na kolene“. Hovoriace hlavy, postavy bez hláv, či miznutie vodníkov v umývadlách vznikali bez počítačovej techniky, len vďaka umu a vynaliezavosti tvorcov.

Z tvorivej dielne dvojice Vorlíček – Macourek pochádza aj jeden z najobľúbenejších filmov nielen na Slovensku a v Česku, ale aj na celom svete, ktorý sa pravidelne objavuje na televíznych obrazovkách v čase vianočných sviatkov a sleduje ho už niekoľko generácií divákov. Je ním rozprávka Tri oriešky pre Popolušku (1973), ktorá vznikla v koprodukcii s vtedajšou Nemeckou demokratickou republikou. V roku 2000 bola v Zlíne vyhlásená za rozprávku storočia.

Tri oriešky pre Popolušku, 1973. (Foto: archív)

Rovnako je dodnes populárna komédia s prvkami fantasy i čierneho humoru Ako utopiť Dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách (1974) a podobne ladená snímka Čo tak dať si špenát (1977). Neskôr sa však dvojica venovala aj rozsiahlym televíznym projektom.

Rozprávkový televízny seriál Arabela v podaní českej hereckej elity a so Slovenkou v hlavnej úlohe pochádza z roku 1979. Seriál plný napätia, dejových zvratov a obrazových trikov bol vo vtedajšom Československu diváckym hitom všetkých generácií.

Jeho voľné pokračovanie s názvom Arabela sa vracia alebo Rumburak kráľom Ríše rozprávok bolo uvedené na obrazovky v roku 1993. V roku 1983 vznikol televízny seriál Lietajúci Čestmír a napokon v roku 1987 Škrečok v nočnej košeli.

Václav Vorlíček sa ujal réžie aj na filme Sokoliar Tomáš z roku 2000, na ktorom sa koprodukčne podieľali Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko. V koprodukcii s Čínou nakrútil rozprávku Mach, Šebestová a čarovné slúchadlo (2001), v ktorej ožili kreslené postavičky z obľúbeného večerníčka. Film Saxána a Lexikon kúziel (2011) bol pokračovaním úspešnej komédie Dievča na metle.

Televízny seriál Arabela, 1979. (Foto: archív)

Rozsiahla tvorba Václava Vorlíčka je známa a cenená nielen v Česku, ale aj v zahraničí. V roku 2006 sa stal historicky prvým držiteľom čestného ocenenia za celoživotné dielo Medzinárodného festivalu filmov pre deti a mládež v nemeckom Chemnitzi.

Na Slovensku dostal ocenenie Zlatá kamera. Cenu za výrazný prínos do oblasti kinematografie si prevzal na filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach v roku 2010. V roku 2017 získal Václav Vorlíček Cenu prezidenta Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

„My sme sa našou prácou neskutočne bavili,“ zaspomínal si svojho času Václav Vorlíček na svojho priateľa spisovateľa a scenáristu Miloša Macourka, ktorý zomrel v roku 2002. O svojom živote spätom s filmom povedal: „Bol to život tak trochu dobrodružný, ale nemusím ľutovať ani jedinú minútu, ktorú som tomu venoval.“ Jeho krédom bola veta: „Každá sekunda, ktorú sa presmejeme, nám predlžuje život.“

Vorlíček mal zdravotné problémy od jesene 2017. Začiatkom nasledujúceho roku mu lekári na pľúcach diagnostikovali rakovinový nádor. Režisér svoje ochorenie nemedializoval a preto aj ožarovanie podstupoval tajne v nemocnici v Ostrave.

Tandem Vorlíček – Macourek počas nakrúcania pokračovania Arabely v roku 1984. (Foto: archív)