Úvod Z DOMOVA Zomrel Robo Kazík, spevácka hviezda slovenského stredného prúdu

Zomrel Robo Kazík, spevácka hviezda slovenského stredného prúdu

Robo Kazík na koncerte v Topoľčiankach v roku 2014. (Foto: Michaela Kolimárová)

Vo veku 73 rokov zomrel slovenský spevák stredného prúdu Robo Kazík. Médiám informáciu potvrdil Obecný úrad v Topoľčiankach, kde spevák žil. Predbežnou príčinou smrti mal byť infarkt.

Narodil sa 11. mája 1947 v Topoľčiankach. Absolvoval strednú ekonomickú školu a Inštitút pre národné výbory. Spočiatku pracoval v Calexe Zlaté Moravce a Pozemných stavbách v Banskej Bystrici. V roku 1968 založil s Karolom Duchoňom v Zlatých Moravciach bigbeatovú skupinu The Ice Boys.

V sedemdesiatych rokoch hrával so svojou kapelou v Banskej Bystrici v tanečných baroch a na miestnych podujatiach. Účinkoval aj na zahraničných zájazdoch. V osemdesiatych rokoch sa dostal do širšieho povedomia, keď začal pravidelne nahrávať svoje skladby v banskobystrickom štúdiu Československého rozhlasu.

V rokoch 1983 – 1990 bol riaditeľom pobočky agentúry Slovkoncert v Banskej Bystrici. Po revolúcii začal podnikať v oblasti kultúry – v roku 1993 založil produkčnú spoločnosť a súkromné hudobné vydavateľstvo RK Centrum UNIVERSA a v meste pod Urpínom otvoril rovnomenné koncertné a zábavné centrum.

V rovnakom roku začal účinkovať v populárnej televíznej pesničkovej súťaži Repete, vďaka ktorej sa stal vo svojom žánri celoslovenskou speváckou hviezdou. V polovici 90. rokov bol istý čas dokonca najpredávanejším hudobným interpretom na Slovensku.

Na svojom konte má 18 albumov a viac ako 250 piesní, okrem iných albumy Vráť sa mi, láska, Venované Vám, Toto sólo patrí nám, Srdce ti napovie, Vianoce, Jesenné lístie, Letná nálada, Na srdci mi hraj či Galatéka Roba Kazíka II.

Robo Kazík pôsobil aj ako regionálny politik – niekoľko rokov pôsobil na Mestskom úrade v Banskej Bystrici a v rokoch 2006 – 2010 bol viceprimátorom stredoslovenskej metropoly. Spevák hovorieval, že „v každej mojej pesničke je kus môjho srdca“. Podľa umelca „radosť z hudby je skutočný liek“, ktorý si mohol každý dávkovať podľa svojej chuti.

Robo Kazík: Ďaleko je Boh