Úvod Ľudia Zomrel Sergej Chelemendik

Zomrel Sergej Chelemendik

Foto: archív

Piateho mája 2016 v nočných hodinách zomrel na následky mozgovej príhody bývalý poslanec Národnej rady SR Sergej Chelemendik.

Narodil sa 9. augusta 1957 v ukrajinskom Kyjeve v bývalom Zväze sovietskych socialistických republík. V roku 1979 skončil štúdium ruského jazyka a literatúry na Filologickej fakulte Moskovskej univerzity v bývalom ZSSR.

Od roku 1980 pôsobil na Vysokej škole prekladateľov, ktorá bola súčasťou Inštitútu spoločenských vied. V rokoch 1982-1984 pôsobil na Kube ako profesor na univerzite Las Villas v meste Santa Clara.

Na Slovensko prišiel v roku 1988 v období „perestrojky“ ako lektor ruského jazyka a literatúry. Odvtedy aj s rodinou žil v Bratislave. V roku 1992 založil vydavateľstvo Slovanský dom. Je autorom 30 knižných publikácií, ktoré vyšli v slovenčine, ruštine a češtine. Najúspešnejšie z nich sú Neverte im, Bože ochraňuj Slovensko, My ich…!, Naše impérium dobra, Krtkovia slovenskej politiky.

Začal sa zaujímať aj o priame účinkovanie na politickej scéne Slovenskej republiky. V roku 2002 viedol v predvolebnej kampani školenia funkcionárov Hnutia za demokratické Slovensko. Vo volebnom období 2006-2010 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za Slovenskú národnú stranu.

Bol podpredsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti, overovateľom vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá a členom Stálej delegácie NR SR do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Jedenásteho marca 2008 sa Chelemendik vzdal poslaneckej imunity v záujme objektívneho vyšetrenia svojej dopravnej nehody z 1. decembra 2006 na diaľnici na úseku Bratislava – Horná Streda. Parlament 22. mája 2008 s trestným stíhaním Sergeja Chelemendika pre dopravnú nehodu nesúhlasil.

Prorusky orientovaný politický analytik a spisovateľ sa vyjadroval k mnohým politickým témam, v poslednom čase šíril svoje myšlienky najmä prostredníctvom internetu.

Foto: archív
Foto: archív