Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel skladateľ Ladislav Štaidl, kapelník i autor hitov Karla Gotta

Zomrel skladateľ Ladislav Štaidl, kapelník i autor hitov Karla Gotta

Ladislav Štaidl. (Foto: archív)

V Prahe zomrel skladateľ, multiinštrumetalista i spevák Ladislav Štaidl. Dlhoročný kapelník Karla Gotta a bývalý partner Ivety Bartošovej by sa bol v marci dožil 76 rokov. K jeho predchádzajúcim zdravotným ťažkostiam sa mala pridať aj diagnóza COVID-19. Štaidl zložil hity ako Trezor, Kávu si osladím, Mží ti do vlasů, Jsou dny, kyž svítá o něco dřív, Když zabloudíš, tak zavolej či Ráno jedu dál.

„Bol to môj dlhoročný kamarát a spolupracovník, napísal mi veľa krásnych pesničiek, s jednou som dokonca vycestovala na festival do Japonska. Nepokazil nijakú zábavu, bol to výborný muzikant, organizátor a manažér. Budem mať naňho tú najkrajšiu spomienku. A je mi to ľúto, že ten boj so zákernou chorobou nevyhral,“ reagovala na správu o Štaidlovom skone speváčka Helena Vondráčková.

„Niektoré správy sa prijímajú veľmi ťažko. Úprimnú sústrasť predovšetkým rodine a vám, Láďo … veď Vy viete. Ďakujem!“ reagovala na smutnú správu na sociálnej sieti speváčka Jitka Zelenková.

Ladislav Štaidl sa narodil 10. marca 1945 v Stříbrnej Skalici. Začínal v roku 1962 so skupinou Crazy Boys, potom sa s bratom Jiřím, nadaným textárom, spolupodieľal na činnosti klubu Olympic a neskôr pracoval pre Semafor, kde sa zoznámil s Gottom.

Spoločne s ním súrodencami v roku 1965 založili Divadlo Apollo a so spevákom absolvovali tiež polročné koncertovanie v Las Vegas. Orchester Ladislava Štaidla získal pocty za viac ako sedem miliónov predaných platní.

Dvadsať rokov bol kapelníkom Orchestra Ladislava Štaidla, sprievodnej hudobnej skupiny Karla Gotta. Napísal hudbu k osemdesiatke televíznych či celovečerných filmov a na dvesto piesní, najčastejšie vytvorených pre Karla Gotta, Dalibora Jandu, Darinu Rolincovú a Ivetu Bartošovú.

Sám sa vo filme objavil po prvý raz v muzikáli divadla Semafor Kdyby tisíc klarinetů, hudbu napísal pre snímky Partia hic, Radosť až do rána či Mladý muž a biela veľryba, najmä sa však venoval seriálom.

Do jeho televíznej tvorby patrí hudobná zložka seriálu Skúšky z dospelosti, kde sám naspieval úvodnú a záverečnú pieseň, ďalej titulov Chlapci a chlapi, Bolo nás šesť, Malý pitaval z veľkého mesta či Bambinot.

V roku 1992 skončil aktívnu činnosť v umeleckej brandži a venoval sa podnikaniu. Napísal aj knihy Víno z hrozna, Desiaty kľúč a Randez-vous s pani Zuzanou. Odmietol tvrdenia, že za normalizácie spolupracoval s ŠtB.

„V strane som nebol, tajnej polícii som nič nepodpísal, ale napriek tomu som po revolúcii z brandže dobrovoľne odišiel. To sa ukázalo prezieravé, pretože v podnikateľskej oblasti, vďaka génom po otcovi, som dosiahol ešte väčšie úspechy ako v šoubiznise,” reagoval na obvinenia.

Ladislav Štaidl – Mží ti do vlasů: