Zomrel slávny český filmový režisér Miloš Forman

    Foto: archív

    Svetoznámy český režisér Miloš Forman zomrel v USA, kde dlhé roky žil a pracoval. Podľa blízkej rodiny skonal náhle v piatok 13. apríla po krátkej chorobe. Rodák z českej Čáslavi mal 86 rokov. Forman režíroval hneď dva filmy, ktoré získali filmového Oscara: Prelet nad kukučím hniezdom (1975) a Amadeus (1984).

    Občianskym menom Jan Tomáš Forman sa veľmi skoro stal sirotou, keď jeho rodičia počas 2. svetovej vojny zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime. Vyrastal v domove mládeže a internátnej škole pre obete 2. svetovej vojny v meste Poděbrady. Keď ho neprijali na pražskú divadelnú akadémiu DAMU, skúsil šťastie na filmovej škole FAMU, kde uspel a vyštudoval odbor scenáristika a dramaturgia.

    Jeho samostatným režisérskym debutom sú dve poviedky z roku 1963 Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly, ktoré sa uvádzajú pod súhrnným názvom Konkurs. Formanov prvý celovečerný film Černý Petr (1963) získal množstvo zahraničných ocenení. V roku 1965 nasledoval film Lásky jedné plavovlásky, ktorý pre Formana znamenal prvú nomináciu na Oscara – v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

    Úspech v Československu, aj za oceánom
    Krátko po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa odišiel do USA. Ešte predtým vznikol jeho posledný film v Československu Hoří, má panenko (1969). Napriek ťažkostiam, ktoré ho v USA čakali, sa mu podarilo v roku 1971 nakrútiť film s Tinou Turnerovou a Kathy Batesovou Taking Off, za ktorý ho nominovali na cenu BAFTA za réžiu a scenár, a získal veľkú cenu poroty na filmovom festivale v Cannes.

    V roku 1973 nasledoval dokument Videné ôsmimi o Olympijských hrách v Mníchove z roku 1972, do ktorého prispel reportážou o desaťbojároch. Jeho filmová adaptácia románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom (1975) mu v roku 1976 vyniesla Oscara za réžiu. Film získal päť Oscarov z deviatich nominácií. Prelet nad kukučím hniezdom získal aj šesť Zlatých glóbusov, šesť cien britskej filmovej akadémie BAFTA, a Forman dostal, okrem iného, i režisérsku cenu Directors Guild of America.

    Foto: archív

    V roku 1977 získal Forman americké občianstvo. Odvtedy režíroval širokú škálu filmových titulov – od kultového muzikálu Vlasy v roku 1979, cez drámu o rasovej neznášanlivosti Ragtime (1981), ktorá mu vyniesla nomináciu na Zlatý glóbus, až po životopisnú drámu Amadeus (1984), za ktorú získal v roku 1985 Oscara za réžiu. Forman si za réžiu tohto filmu odniesol aj Zlatý glóbus a druhú cenu Directors Guild of America.

    Amadeus je príbehom dvorného skladateľa viedenského dvora Salieriho, ktorý sa snaží zbaviť mladého Amadea Mozarta – získal 11 nominácií na Oscara – osem z nich premenil.

    V roku 1989 nakrútil Valmonta, kritika ho však „roznosila na kopytách“. Po tomto neúspechu chcel Forman s filmom skončiť. V roku 1996 sa však vrátil a nakrútil snímku Ľud vs. Larry Flynt o nekonečnom boji pornomagnáta Larryho Flynta za slobodu prejavu. Za film získal Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara. V roku 1999 nakrútil drámu Muž na mesiaci o komikovi Andym Kaufmanovi s Jimom Carreym v hlavnej úlohe.

    Režisér i herec
    Forman sa počas svojej bohatej a úspešnej kariéry nevyhýbal ani herectvu. V roku 1986 súhlasil, že si vo filme Pálenie záhy Mikea Nicholsa zahrá manžela Catherine O’Hara. Bola to síce malá úloha, ale režisér sa vďaka nej znovu pracovne stretol s Jackom Nicholsonom – hviezdou svojho Preletu nad kukučím hniezdom (1975).

    V roku 2000 sa zasa po boku Bena Stillera, Edwarda Nortona a Jenny Elfman predstavil v romantickej komédii Kňaz, rabín a blondínka alebo keď sa traja majú radi.

    V režijnom debute Edwarda Nortona si zahral kňaza českého pôvodu, ktorý pomáha Nortonovej postave vžiť sa do kňazského povolania. V roku 1994 vydal svoju biografiu s názvom Turnaround.

    Forman bol trikrát ženatý – 28. novembra 1999 sa zosobášil s Martinou Zbořilovou, s ktorou má synov Andrewa a Jamesa. V rokoch 1964 až 1999 bol ženatý s Věrou Křesadlovou, má s ňou dvojičky – synov Petra a Matěja a v rokoch 1958 až 1962 bol manželom Jany Brejchovej.

    Foto: archív